Pierwsze starcie przeglądarek z HTML5 wygrał... IE9

World Wide Web Consortium, organizacja nadzorująca rozwój i standaryzację technologii internetowych ogłosiła pierwsze oficjalne wyniki zgodności przeglądarek z nadchodzącym standardem HTML 5. Wygrała testowa wersja Internet Explorera 9.

HTML to język w którym tworzy się strony internetowe. HTML5 ma udostępnić z poziomu samego języka funkcjonalności teraz realizowane zewnętrznymi technologiami takimi jak Flash (zwłaszcza w wyświetlaniu wideo), Javascript, Google Gears czy ciasteczka (cookies), jednak jego upowszechnienie uzależnione jest od wsparcia istniejącego w przeglądarkach. Dlatego też zgodność przeglądarek z tym standardem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju Internetu.

Konsorcjum W3 opublikowało pierwsze oficjalne wyniki testów aktualnie dostępnych przeglądarek: Internet Explorer Platform Preview 6 (testowa wersja Internet Explorera 9), Chrome 7.0.517, Firefox 4 beta 6, Opera 11 alfa 1029 i Safari 5.0.2.

W zakresie wsparcia samego języka (kategoria xhtml5) 100% zgodności miały IE9 i Opera, Firefox zdał 85% testów, na końcu rankingu znalazły się Chrome i Safari (po 42% zgodności). W obsłudze wideo na 100% zdał tylko Internet Explorer, za nim Chrome (92% zgodności), Opera (78%) i na końcu ex aequo Firefox i Safari z wynikiem 71%. Obsługa dźwięku i właściwości znaczników (attributes) to dwie kategorie w których wszystkie przeglądarki osiągnęły wynik celujący (100% testów zdanych).

Jest nieźle, ale miejmy nadzieję że będzie lepiej, do dzisiaj przekleństwem tworzących strony są różnice w działaniu na róźnych przeglądarkach. Oby z HTML5 to się nie powtórzyło.

[Na podstawie Official HTML5 Test Suite Conformance Results via The Register ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: