Gigapikselowe zdjęcia przetworzone w kilka sekund

Naukowcy z Uniwersytetu Utah mogą otrzymać w kilka sekund równo naświetloną panoramę doliny Salt Lake, wyglądającą prawie równie dobrze co pełna panorama mająca 3,27 gigapikseli.

Jednak wytworzony przez nich podgląd zawiera jedynie 1/3600 danych obrazu. Do tej pory przetwarzanie gigapikselowych zdjęć wymagało godzin, jednak zastosowanie nowej technologii pozwala na wytworzenie obrazów będących dobrym przybliżeniem tego, jak będzie wyglądać końcowa forma. Według prof. Valerio Pascucci z Uniwersytetu Utah, powinno to pozwolić ludziom na interaktywną edycję i analizowanie gigantycznych obrazów - czy to zdjęć satelitarnych, map czy obrazów medycznych. Porównuje on zastosowaną technikę do badania opinii publicznej:

Pytasz się kilku ludzi i uzyskujesz odpowiedź taką, jakby zapytać wszystkich. To dokładnie to samo.

Stworzony przez jego zespół program ViSUS (Visual Streams for Ultimate Scalability) pozwala na obróbkę gigapikselowych obrazów przechowywanych na zewnętrznych serwerach lub napędach tak na dużym komputerze stacjonarnym jak i na netbooku czy nawet smartfonie. Istotną cechą jest nie to, że pozwala na szybkie stworzenie podglądu, ale że pozwala na powiększenie wybranego elementu gigapikselowego obrazu i szybko zobaczyć jego wybraną część w pełnej rozdzielczości. To powinno pozwolić na szybkie przeglądanie obrazów z tomografów rentgenowskich czy rezonansu magnetycznego.

[ DC Views , via Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: