"Super-logoff" i "ściana bieli"

Czyli strategie redukcji ryzyka stosowane przez nastolatki na Facebooku.

Pisaliśmy już wcześniej o badaniach nad podejściem współczesnych nastolatków do prywatności w sieci, a w szczególności na Facebooku.

Teraz na blogu danah boyd (jednej z autorek wcześniejszego badania, prowadzącej od dłuższego czasu badania nad prywatnością w Internecie, mediami społecznymi oraz kulturą młodzieżową) można przeczytać o dwóch interesujących metodach stosowanych przez współczesną młodzież do zarządzania ryzykiem związanym z wrzucaniem swoich danych w serwisy społecznościowe.

Pierwszy to "super-logoff" - dezaktywacja konta na Facebooku przed wylogowaniem się i aktywowanie go ponownie po zalogowaniu się. Deaktywacja konta nie powoduje skasowania znajdujących się na nim danych, i o to właśnie chodzi. Po zalogowaniu i ponownej aktywacji sieć znajomych jest nienaruszona, więc można się z nimi kontaktować przy pomocy Facebooka, ale kiedy nie jest się zalogowanym, nikt nie może wrzucać wiadomości na ścianę, wysyłać prywatnych komunikatów czy przeglądać jej profilu i historii. A kiedy jest się zalogowanym, można kasować to wszystko, co może irytować innych.

Drugą taktyką natomiast jest "ściana bieli", czyli kasowanie wszystkiego. Komunikatów na ścianie, oznaczeń "Lubię to", zmian statusu czy wrzucanych linków. Oczywiście, nie natychmiast, bo to się trochę mija z celem, tylko po jakimś czasie, kiedy przyjaciele mieli już okazję się z danymi informacjami zapoznać. Oczywiście, jest to trochę uciążliwe i pracochłonne, ale w ten sposób zmienia się Facebooka w gigantyczny, dość wygodny komunikator, w którym nie zostaje historia aktywności, ale który pozwala na dość powierzchowne kontakty z bardzo dużą grupą ludzi - na przykład kolegami ze szkoły czy z pracy.

Jak widać, współczesne nastolatki nie przejmują się prognozami o tym, że wyrasta właśnie wychowane na Internecie pokolenie nie potrzebujące prywatności, i zapewniają sobie prywatność własnymi metodami. Ale nie rezygnują przy tym z korzystania z osiągnięć współczesnej technologii.

[ Zephoria , via Lifehacker ]

Leszek Karlik

Więcej o: