Chrom-48

Na konferencji prasowej w San Francisco Google ujawniło właśnie pierwsze urządzenie z Chrome OS - laptop Cr-48.

Nazwa laptopa to oznaczenie izotopu chromu, chromu-48. Podobnie jak pierwszy telefon z Androidem, Cr-48 nie jest urządzeniem przeznaczonym do zawojowania świata. W ramach programu pilotażowego Chrome OS , firma Google udostępni testowe laptopy osobom prywatnym i firmom. Niestety - tylko mieszkańcom Stanów Zjednoczonych, a szkoda, bo maszynka jest bardzo atrakcyjna.

Cr-48 to minimalistyczny czarny laptop. Klawiatura, podobnie jak w Macbooku pozbawiona jest tradycyjnych klawiszy "funkcyjnych", zamiast nich są klawisze uruchamiające konkretne funkcje systemu czy oprogramowania. Do tego duże pole dotykowe, całe będące przyciskiem - tak jak w nowych Macbookach, dwunastocalowy ekran, łączność WiFi i 3G. Firma nie podaje dokładnych parametrów sprzętowych komputera, jednak z przecieków wiadomo, że "pod maską" prawdopodobnie gigahercowy procesor Atom i gigabajt pamięci. System operacyjny zapisany jest w osobnej pamięci flash i nie można go samodzielnie modyfikować. Czas pracy na baterii - około 8 godzin i 8 dni czuwania po zamknięciu pokrywy ekranu.

Całe oprogramowanie zintegrowane jest z chmurą obliczeniową Google - aplikacjami są Google Docs pracujące na silniku Chrome. Laptop ma testować ideę "podłączenia non stop" ale aplikacje mają możliwość lokalnej pracy bez dostępu do internetu. System startuje "na zimno" w 10 sekund, a z uśpienia budzi się - jak zachwala firma - bez opóźnień.

Waga - 3,8 funta czyli 1,72 kilograma. Nie ma klawisza Caps-lock, zamiast niego jest klawisz wyszukiwania.

[Na podstawie materiałów firmy Google , Endgadget ]

Więcej o: