Google Zeitgeist 2010 - czego szukaliśmy w mijającym roku?

W skrócie: Naszej Klasy, gier i programów TVN.

Google Zeitgeist to zestawienie prezentowane przez Google od 9 lat. Znajdują się w nim najczęściej wyszukiwane frazy z różnych kategorii, takich jak ludzie, nauka czy telewizja. Zeitgeist to niemieckie wyrażenie oznaczające "ducha czasu", odzwierciedla nastroje intelektualne i kulturalne danej epoki. W tym roku faktycznie można z kilku najczęściej wyszukiwanych fraz ułożyć historię mijającego roku.

Znajdziemy w nich bowiem i Lecha Kaczyńskiego i wybuch wulkanu na Islandii, jak również i premierę iPada.

Nasza Klasa, Farmerzy i VoD

Najpopularniejszym hasłem w polskiej wersji Google jest Nasza Klasa . Lista najpopularniejszych nie zmieniła się zresztą od ubiegłego roku prawie w ogóle. Jedyną zmianą jest zmiana miejsc WP z programem TV (na korzyść WP).

Co zyskuje na popularności w Polsce? Gry przeglądarkowe . Na liście top 10 znajdują się aż cztery tego typu gry. Oprócz tego zauważyć można wyraźne zainteresowanie oglądaniem filmów wideo w Sieci - na 5 miejscu zestawienia "najszybciej rosnących" znajduje się VoD. Ciekawe, zwłaszcza w kontekście naszych ostatnich rozważań o przyszłości telewizji w starciu z Internetem. Facebook goni lidera wyszukań (Naszą Klasę) nawet w zestawieniu Zeitgeist. Serwis znajduje się na 10 miejscu wśród zapytań zyskujących popularność.

Rozrywka - Majka rządzi

Wśród najczęściej wyszukiwanych programów telewizyjnych najwięcej znajdziemy tych wyprodukowanych przez TVN. Najpopularniejszy jest serial "Majka". Polsat reprezentuje tylko "Pierwsza miłość", znajdująca się na 5 miejscu zestawienia.

Więcej o: