Nexus S poleciał do stratosfery

W ramach naukowego eksperymentu pracownicy Google wysłali telefony Nexus S balonami stratosferycznymi. Celem było przetestowanie odporności telefonu na warunki górnych warstw atmosfery czyli zimno i niskie ciśnienie.

Telefony zostały zapakowane do styropianowych chłodziarek turystycznych i zaopatrzone w odbiorniki GPS i radiowe przekaźniki rozgłaszające pozycję całego pojemnika. Przy wyciętych w ściankach chłodziarek otworach zamocowano telefony i kamery rejestrujące obraz nieba. Na telefonach uruchomione było oprogramowanie SkyMaps rejestrujące i analizujące obraz nieba. Aby zapisać dane z programu i zbadać działanie ekranu Nexusa w warunkach stratosfery, w ekran telefonu wycelowana została druga kamera wideo.

Kilka takich zestawów aparatury podwieszono pod wypełnionym helem balonami i wypuszczono w powietrze. Wzniesienie się na wysokość 32 kilometrów zajęło balonom ponad trzy godziny. Po pęknięciu balonów, aparatura spadała, hamowana małymi spadochronami przez 30 minut.

Według zarejestrowanych danych udało się stwierdzić, że Nexus S działa w warunkach stratosferycznych. Poniżej film:

Na razie to zabawa kilku pracowników Google, ale firma jest w trakcie wstępnych rozmów z brytyjskim producentem satelitów, aby zbudować satelitę w oparciu o technologie wykorzystane w Nexusie S.

[na podstawie New Scientist ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: