Plazmowe anteny

Anteny wykorzystujące plazmę mogą w przyszłości dostarczać nam superszybkiego Internetu bezprzewodowego - lub być wykorzystane w przenośnej broni energetycznej do skupiania promieni bólu.

Opracowywana w Anglii nowa technologia anten krzemowo-plazmowych (PSiAN) wykorzystuje sprawdzone techniki produkcji czipów komputerowych do stworzenia anten zdolnych do skupiania i sterowania skoncentrowanych promieni fal radiowych.

PSiAN ot tysiące diod umieszczonych na krzemowym czipie, z których każda jest w stanie wytworzyć mającą około 0,1 milimetra szerokości chmurę elektronów - plazmę. Przy wystarczająco wysokiej gęstości elektronów plazma odbija fale radia wysokiej częstotliwości podobnie jak lustro odbija światło. Przez uruchamianie wybranych diod można aktywnie zmieniać kształt obszaru odbijającego fale radiowe, przez co możliwe jest koncentrowanie i sterowanie promieniem radiowym.

Możliwość "kształtowania promienia" pozwala na zastosowanie anten do superszybkiej transmisji danych, a także do radarów milimetrowych w samochodach czy samolotach, czy do wojskowej broni mikrofalowej, tzw. promienia bólu - zastosowanie anteny plazmowej w tym ostatnim urządzeniu pozwalałoby na równoczesną emisję wielu wąskich promieni precyzyjnie wymierzonych w wybrane osoby.

Według Iana Russela, dyrektora brytyjskiej firmy Plasma Antennas, zajmującej się rozwojem technologii PSiAN anteny te są wystarczająco zminiaturyzowane, aby można było je umieścić w telefonie komórkowym. Kierunkowość emitowanych przez nie promieni oznacza, że powinny być one generować mniej zakłóceń i promieniowania od stosowanych aktualnie anten emitujących fale radiowe we wszystkich kierunkach. Urządzenia z antenami plazmowymi mogą być według niego dostępne komercyjnie w ciągu dwóch lat.

[na podstawie New Scientist , przez Next Big Future ]

Leszek Karlik

Więcej o: