Wzrok Gorgony nad Afganistanem

Rozpoczęty na początku 2009 roku projekt US Air Force o nazwie "Gorgon Stare" (Wzrok Gorgony) ma zacząć w tym roku dostarczać amerykańskim żołnierzom powietrznych obrazów sytuacji w Afganistanie.

Gorgon Stare to projekt wykorzystujący 9 kamer filmujących na raz cały obszar w promieniu 4 kilometrów. Film jest w prawdzie bardzo poszarpany, ponieważ kamery filmują z prędkością 2 klatek na sekundę, a nie 30, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ale dzięki temu dużo prościej jest sklejać obrazy z wszystkich obiektywów w jeden.

W celu stworzenia urządzenia US Air Force wysłało specjalistów na plan reality show, żeby zobaczyć, jakie techniki są stosowane do wybierania ujęć z wszystkich kamer rozmieszczonych na terenie domu z uczestnikami, współpracowało również z firmą filmującą amerykański futbol aby wykorzystać technikę oznaczania kluczowych elementów rozgrywek stosowaną przez amerykańską sieć telewizji sportowej ESPN do śledzenia kluczowych elementów (takich jak wybuchy min-pułapek czy strzelaniny) w nagraniach z obserwowanego obszaru. Zapisywane obrazy będą przechowywane na farmie serwerów umieszczonej w starych kontenerach gdzieś w stanie Iowa.

Oczywiście istnieją pewne problemy z uzyskiwaniem na raz tak gigantycznej ilości obrazów. Ponieważ komputery jak na razie nie są zbyt dobre w określaniu, na co w zasadzie patrzą, do analizowania gigantycznego obszaru filmowanego przez Gorgon Stare konieczna będzie cała armia analityków. Szanse na pozyskiwanie z systemu użytecznych danych w czasie rzeczywistym, a przynajmniej wystarczająco szybko, aby żołnierze na ziemi mogli coś z tym zrobić są niewielkie.

Pojedynczy pojemnik z kamerami Gorgon Stare kosztuje 17,5 milionów dolarów, waży prawie pół tony, a drony Reaper na których będzie zamontowany nie będą uzbrojone. Według amerykańskiego rządu urządzenia Gorgon Stare, poza wojskiem, mogą znaleźć zastosowanie w pilnowaniu granic czy zapewnianiu pomocy humanitarnej po katastrofach naturalnych.

"Wzrok Gorgony" nie ma jednak zdolności do zamiany obserwowanych celów w kamień (a przynajmniej nikt się do tego nie przyznaje), więc jego możliwości w porównaniu do oryginalnego wzroku Meduzy (najsłynniejszej z trzech Gorgon) są dość ograniczone.

[na podstawie Wired , Washington Post , przez Gawker ]

Leszek Karlik

Więcej o: