Bittorrent ma 100 milionów użytkowników

Firma Bittorrent, która stworzyła znaną usługę do rozpowszechniania plików, ogłosił ostatnie wyniki działalności. Liczba użytkowników przekroczyła 100 milionów.

Bittorrent był pierwszą technologią wykorzystującą sieci P2P (peer-to-peer) do transmisji dużych plików do wielu odbiorców przez internet. W odróżnieniu od używanego wcześniej protokołu FTP, w którym każdy odbiorca pobierał cały plik ze źródła, przy użyciu Bittorrent wszyscy odbiorcy dostają fragmenty docelowego pliku, które następnie przesyłają sobie wzajemnie w celu zebrania całości. Dlatego też użycie Bittorrenta do piractwa grozi konsekwencjami prawnymi - ściągając nielegalny plik przez Bittorrrent jednocześnie przesyłamy go następnym odbiorcom, co według prawa jest rozpowszechnianiem i zwykle jest karalne.

Ale Bittorrent też wykorzystywany jest do rozpowszechniania legalnych plików takich jak obrazy płyt dystrybucji Linuksa czy niekomercyjne efekty działalności artystycznej.

Oprócz 100 mln użytkowników firma pochwaliła się też dwudziestoma milionami użytkowników dziennie łączących się z 220 krajów i ściągających dziennie 400 tysięcy plików.

Firma Bittorrent Inc. została założona przez Brama Cohena, twórcę pierwszej wersji Bittorrenta. Oprócz produkcji oprogramowania opartego na tej technologii, firma prowadzi katalog legalnych treści dostępnych za pomocą tej technologii.

[Na podstawie informacji firmy Bittorrent , via VentureBeat ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: