E-booki na Kindle najpopularniejszym formatem w Amazonie

Od początku roku księgarnia internetowa Amazon sprzedaje więcej książek cyfrowych niż w miękkiej oprawie.

Na każde 100 książek w miękkiej oprawie przypada sprzedanych 115 książek w wydaniu na Kindle'a. W tym samym okresie ebooków sprzedano trzy razy więcej od książek w twardej oprawie. W lipcu zeszłego roku informowaliśmy , że sprzedaż ebooków przez Amazon przewyższyła sprzedaż książek w twardych oprawach, jak widać trend ten utrzymał się.

Należy pamiętać jednak, że przewyższenie sprzedaży książek w miękkich oprawach dotyczy dopiero tego roku, a więc niecałego miesiąca, to czy trend ten się utrzyma będzie można zobaczyć dopiero w dłuższej perspektywie. Jednak wydaje się to bardzo prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że według informacji prasowych Amazona firma sprzedała miliony czytników Kindle trzeciej generacji w czwartym kwartale roku 2010. Popularność Kindle'a 3 generacji spowodowała, że przeskoczył on ostatni tom Harry'ego Pottera jako najlepiej sprzedający się produkt w historii firmy Amazon. Po dodaniu możliwości czytania książek w formacie Kindle na urządzeniach, na które dostarczony jest programowy czytnik (komputery z systemami operacyjnymi Windows i OS X, smartfony i tablety pracujące pod kontrolą Androida, iOS i Windows Phone 7) widać, że ebooki przestały być niszowe.

Łączna sprzedaż obu rodzajów książek (w miękkich i twardych oprawach) nadal przewyższa liczbę sprzedawanych przez Amazon ebooków, ale jeżeli elektroniczne książki utrzymają tempo wzrostu, to na rynku angielskojęzycznym martwe drzewa zostaną w tyle jeszcze w tym roku. Oczywiście, na polskim rynku sytuacja jest trochę... zacofana, ale i na nasze książki przyjdzie pora.

[na podstawie TechCrunch , informacji finansowych Amazon ]

Leszek Karlik

Więcej o: