Android 3.0 Honeycomb: 10 rzeczy, które musisz wiedzieć

Na konferencji firmy Google oficjalnie zaprezentowano możliwości systemu operacyjnego Android 3.0 Honeycomb. Jakie zobaczymy w nim nowości?

Honeycomb ma być pierwszą wersją systemu operacyjnego Android, która w pełni wykorzysta możliwości tabletów. Już przed jego oficjalną prezentacją przewidywano, że pozwoli on firmie Google zdominować rynek tych urządzeń, o czym pisaliśmy wczoraj. I faktycznie, dzięki wielu mniejszym i większym zmianom, Honeycomb może namieszać w świecie tabletów. Co nowego w nim znajdziemy?

1. Interfejs użytkownika

Został on zaprojektowany w zasadzie od zera i ma być dostosowany do pracy z urządzeniami posiadającymi ekrany większe niż statystyczne smartfony - wykorzystuje udostępnianą przez nie przestrzeń. Osoby korzystające z Honeycomba mają odczuć, że kładzie on nacisk na  możliwości tabletów jako maszyn do gier i pracy. Interfejs ma eksponować interesujące nas treści i ułatwiać dostęp do nich.

2. Pasek zadań / pasek systemowy

Na górze ekranu znajdzie się pasek pozwalający szybko i komfortowo dostać się do opcji kontekstowych czy widgetów. Pasek ten uprości także nawigację dzięki temu, że będzie kontrolowany przez aktualnie otwartą aplikacje.

U dołu ekranu znajdziemy natomiast pasek systemowy, na którym wyświetlają się powiadomienia (chociażby o przychodzącej poczcie elektronicznej) i przyciski pozwalające przejść do ekranu startowego czy wrócić do poprzedniej przeglądanej strony w przeglądarce.

3. Ulepszona klawiatura

Pracownicy Google całkowicie zmienili jej wygląd, by dostosować go do pracy na tabletach. Oprócz zmiany kształtu klawiszy, ich ułożenie zwiększać ma tempo wciskania ich przez użytkownika i to z jaką celnością w nie trafia. Wśród nowości znajdziemy tu także klawisz TAB oraz integrację z paskiem systemowym. Ta ostatnia opcja pozwala zmienić sposób wprowadzania tekstu z klasycznego na głosowy i odwrotnie.

4. Poprawiona przeglądarka

Zwrócono tu uwagę na możliwość łatwego synchronizowania zakładek ze stacjonarnego Google Chrome z przeglądarką, którą znajdziemy na wybranym tablecie. We wszystkich usługach Google (jak chociażby Gmail) będziemy mogli automatycznie logować się z poziomu tabletu. Użytkownicy Honeycomb mogą też otwierać wiele kart w jednym oknie przeglądarki. Nowością jest także tryb Incognito, w którym odwiedzane strony internetowe nie są dodawane do historii przeglądarki. Ulepszono wygląd menu zakładek, historii przeglądania, funkcję Multitouch oraz zoom.

5. Zarządzanie uruchomionymi aplikacjami

Nowa funkcjonalność pozwala szybko przełączać się między najczęściej uruchamianymi aplikacjami. Jej dodatkową zaletą jest ekran podglądu ukazujący co ostatnio robiliśmy w danej aplikacji bez potrzeby włączania jej.

6. Kopiowanie tekstu

Ulepszono także funkcjonalność odpowiadającą za zaznaczanie tekstu i jego kopiowanie. Teraz wystarczy przytrzymać palec w danym punkcie ekranu, a następnie rozciągnąć specjalne pole zakreślające. Później musimy już tylko wybrać opcję kopiuj lub wklej z paska zadań.

7.  Android Market w przeglądarce

Sieciowy sklep Android Market będzie można zwiedzać z poziomu przeglądarki internetowej. Po znalezieniu w niej interesującej nas aplikacji, można ją przesłać bezpośrednio na wybrane przez nas urządzenie mobilne. Aplikacje udostępniane w usłudze mogą być ozdabiane materiałami filmowymi z YouTube przez ich autorów, a linki z Twittera mogą doprowadzić użytkownika do konkretnego programu. Marketplace w przeglądarce można zresztą już teraz. Znajdziemy go pod tym adresem .

8. Usprawniona poczta elektroniczna

Aplikacja zarządzająca pocztą elektroniczną będzie jeszcze prostsza i wygodniejsza w użyciu. Na przykładzie Gmaila pokazano ekran podzielony na dwie części. Lewa służy do zarządzania swoimi wiadomościami. Prawa wyświetla odebraną lub wysłaną pocztę. Po wybraniu interesującej nas wiadomości, lewy panel schowa się, dzięki czemu cały ekran tabletu posłuży nam do redagowania wiadomości.

9. Kamerka

Zmieniono jej interfejs użytkownika, by osoby posługujące się urządzeniami z dużym ekranem bez problemu mogły zmieniać ustawienia przybliżenia (zoom), lampy błyskowej czy kamerki umieszczonej na froncie danego urządzenia. Poprawiono także interfejs użytkownika w galerii zdjęć i dostosowano ją do pracy z tabletami. Zmiany obejmują także łatwiejsze i szybsze synchronizowanie plików multimedialnych z urządzeniami połączonymi poprzez USB.

10. Akceleracja sprzętowa

Urządzenia działające pod kontrolą Honeycomb powinny pracować szybciej dzięki akceleracji sprzętowej. To także dobra wiadomość dla graczy, którzy mogą się spodziewać nadejścia jeszcze bardziej realistycznych i złożonych tytułów. Również sam interfejs użytkownika zawierać będzie zarówno elementy dwuwymiarowe jak i trójwymiarowe, a nawet przy dużym obciążeniu procesora, wybrane urządzenie nie powinno zwalniać.

To oczywiście nie wszystkie nowości zaprezentowane w Honeycomb. Osoby zainteresowane tym systemem operacyjnym mogą obejrzeć trwającą godzinę transmisję z konferencji Google.

 

Krzysztof Pielesiek

---

Atarynka, Kajtek, zegarek z kalkulatorem... TOP 10 gadżetów z lat 80.

Więcej o: