Bilet kolejowy za prawie 5000 dolarów? Rusza nowy superszybki japoński pociąg

Od dziś zgrabana zielono-srebrna konstrukcja z różowymi paskami przestanie się kojarzyć z brakiem dobrego smaku a zacznie z japońskim superszybkim pociągiem nowej generacji - Hayabusa.

Hayabusa to pierwsza od około 14 lat próba odświeżenia taboru superszybkiej kolei łaczącej japońskie miasta. Na 714 km trasie (z Tokyo do Aomori) pociąg bez problemu rozwija prędkość 300 km/h, co czyni go najszybszym na wyspach. W Azji ustępuje tylko chińskiemu Harmony Express, który pokonując dłuższe dystanse rozpędza się nawet do 350 km/h.

Tomoyuki Endo, manager w Shinkansen Group, East Japan Railway Company stwierdził:

To po prawdzie superszybki pociąg, który prezentuje olbrzymie możliwości naszej firmy oraz japońskiej technologii. (...) Nie tylko pod względem prędkości, ale i przyjaznej środowisku eksploatacji, szybkości, niezawodności, wydajności jak i pod względem wspaniałej obsługi pasażerów.

Nowy pociąg budzi tak duże emocje, że bilety na debiutancki sobotni przejazd sprzedano w niecałe 20 sekund, a najdroższy bilet kosztował równowartość kilku tysięcy dolarów (dokładnie 4705 dolarów).

[za Reuters ]

Ł.C.

Więcej o: