Oczy ćmy dla wojska

Przy konstruowaniu wojskowych urządzeń radarowych, projektanci muszą pogodzić dwie funkcje. Z jednej strony - antena powinna znajdować się na otwartej przestrzeni, aby nic nie zakłócało jej emisji. Z drugiej - antena na otwartej przestrzeni może z łatwością zostać zniszczona przez wroga. Pomóc tu mogą nowe materiały wzorowane na oczach ćmy.

czy ćmy mają tę właściwość, że nie odbija się w nich światło, dzięki czemu ćma jest mniej widoczna dla drapieżników. Jak to określa inżynieria materiałowa, są materiałem antyrefleksyjnym (AR). Naukowcy z Uniwersytetu Delaware opracowali właśnie metodę konstrukcji materiałów AR wzorowanych na oczach ćmy.

Główny problemem jest zapewnienie antyodbiciowych właściwości dla różnych długości fal. Dotychczas stosowane materiały AR działają dla niewielkich zakresów długości fal, co utrudnia ich wykorzystania. Dlatego naukowcy sięgnęli po wzorce z natury - pokryta mikroskopijnymi występami powierzchnia oka ćmy maj własności antyrefleksyjne w szerokim zakresie długości fal.

Nowe materiały znajdą zastosowanie w konstrukcji osłon dla radarów - materiały AR dla milimetrowej długości fal radiowych były do tej pory bardzo trudne w konstrukcji i wymagały rzadkich i drogich składników. Materiały skonstruowane na podstawie oka ćmy będą prostsze i tańsze, a wykonane z nich osłony, przejrzyste dla wiązek radarowych, ochronią radary przed ostrzałem.

[na podstawie physorg.com ]

Janusz A. Urbanowicz

Więcej o: