Więzienie za linkowanie do materiałów wideo

W sieci trzeba być coraz bardziej ostrożnym. Mieszkaniec Nowego Jorku może trafić do więzienia na pięć lat za to, że podawał linki do materiałów wideo chronionych prawami autorskimi.

Znalazłeś w wyszukiwarce link do interesującego cię pliku wideo? Nowy sezon twojego ulubionego serialu wyciekł do sieci jeszcze przed premierą i wiesz gdzie można go obejrzeć? Lepiej zastanów się dwa razy zanim podzielisz się tą wiedzą z innymi użytkownikami Internetu.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wraz z ICE (Immigration and Customs Enforcement) właśnie z takiego powodu wytoczył proces sądowy mieszkańcowi Nowego Jorku. Brian McCarthy może trafić do więzienia na pięć lat tylko za to, że na swej stronie internetowej publikował linki do interesujących go treści. Były to między innymi mecze ligi NBA i NFL. I to zdaniem DHS i ICE jest już przestępstwem. Domena zarejestrowana przez Amerykanina została już zajęta przez drugą z wymienionych organizacji.

"Reprodukcja materiałów chronionych prawami autorskimi, takich jak filmy, muzyka, oprogramowanie lub gry bez autoryzacji, jest niezgodna z prawem. Osoby złapane po raz pierwszy na takim działaniu, skazane za przestępstwa naruszające prawa autorskie, muszą się liczyć z możliwością spędzenia do pięciu lat w więzieniu stanowym, zajęciem mienia i nakazem zapłacenia grzywny" - brzmi komunikat wydany przez ICE.

Organizacja Demand Progress zajmująca się bronieniem praw zwykłych mieszkańców USA twierdzi, że McCarthy nie reprodukował żadnych materiałów wideo, a tylko udostępniał prowadzące do nich linki. Jej zdaniem, tak pojmowane prawo pozwala sądzić każdego, kto udostępnił chociażby link do szybko usuniętego pliku jak przestępcę. Chris Greenwood z amerykańskiego Phoenix Independent Examiner obawia się natomiast tego, jaki wpływ na swobodę wypowiedzi w Internecie może mieć ta sprawa i jej rozstrzygnięcie.

I rzeczywiście, można sobie wyobrazić sytuację, w której nieświadomi tego faktu, podajemy na forum link do materiału filmowego, który chwilę później zostaje usunięty z sieci ze względu na naruszenie praw autorskich. Posługując się logiką DHS i ICE staliśmy się przestępcami. Nieświadomymi tego faktu, ale przestępcami.

Krzysztof Pielesiek

[za: The Raw Story ]

Więcej o: