Architektura i nowoczesne technologie w służbie ludzkości

Magazyn eVolo rozwiązał tegoroczną edycję plebiscytu na projekty najlepszych drapaczy chmur. Wykorzystując nowoczesne technologie i materiały budowlane, mają pomagać ludzkości. Jednocześnie wyglądają po prostu fantastycznie.

Co ciekawe, dwa z trzech nagrodzonych projektów ciężko nazwać drapaczami chmur. Warto jednak spojrzeć jak nowoczesne technologie splatają się z wizjami projektantów a być może także architektów.

Pierwsze miejsce w plebiscycie zajął projekt Atelier CMJN. Pokazali oni LO2P Recycling Skyscraper, który miałby powstać w New Delhi w Indiach. Budynek ten to potężna turbina wiatrowa, która nie tylko wytwarza prąd, ale i wyłapuje zanieczyszczone powietrze za pomocą specjalnych membran. Znalazły się w niej także szklarnie umieszczone w specjalnej obracającej się konstrukcji. W mieście, w którym codziennie pojawia się tysiąc nowych samochodów takie rozwiązanie byłoby jak znalazł.

Drugie miejsce zajął projekt Yoann Mescam, Paula-Erica Schirr-Bonnansa i Xaviera Schirr-Bonnansa. Zaprojektowali oni wieżowiec w kształcie kopuły, który miałby zostać wzniesiony w Rennes we Francji. Flat Tower naszpikowany jest panelami słonecznymi i zbiera wodę deszczową, która jest następnie wykorzystywana w budynku.

Trzecie miejsce zajął projekt Yheu-Shen Chua z Wielkiej Brytanii. Pokazał on jak można zmodernizować Tamę Hoovera. Potężna elektrownia wodna miałaby zostać połączona z tarasem widokowym wiszącym dwieście metrów nad dnem Czarnego Kanionu. Jednocześnie część tamy zostałaby oszklona i pełniłaby funkcję "pionowego akwarium".

Projekty są naprawdę bardzo dobre i pomysłowe. Ciężko jednak przewidzieć czy którykolwiek z nich zostanie zrealizowany. Mimo to warto od czasu do czasu przyjrzeć się jak nowoczesne technologie wpływają na architekturę i wizje projektantów czy architektów.

Krzysztof Pielesiek

[za: eVolo ]

Więcej o: