Opera Mini 6 - pierwsze wrażenia

Wczoraj miała miejsce premiera nowej Opery Mini 6 (oraz Opery Mobile 11, ale nie o niej mowa). Co rzuciło się w oczy po pierwszym dniu używania?

Co widać od razu - Opera działa płynniej niż wcześniej - zaczynając od animacji elementów interfejsu: kart, paska ładowania, wysuwanego menu - które zresztą dostało własny gustowny przycisk. Niestety za to przestał działać przycisk "menu" i da się je przywołać tylko pukając w czerwone "O".

Także przełączanie kart wygląda ładniej i jest szybsze - zwróćcie uwagę na zgrabną animację ich sortowania na dolnym pasku. Opera zdecydowanie postawiła na wygląd. Nie jestem też pewien, czy to nowość, ale przy obróceniu telefonu wyświetlony tekst powiększa się nieco i idealnie dopasowuje się rozmiarem do nowego ułożenia ekranu, nadal pokazując ten sam, czytany przez nas, fragment.

Najłatwiej jednak zauważyć większą płynność przy zoomowaniu , które następuje bez żadnego opóźnienia czy spadków jakości obrazu. Wreszcie działa też zoom poprzez przesuwanie dwoma palcami od i do siebie - na wspierających to urządzeniach. Jeden ruch i otrzymujemy większe litery. Nadal da się też zoomować poprzez puknięcie ekranu dwa razy.

Ulepszenia doczekało się też przewijanie stron - tu pojawiła się dodatkowa funkcja. Gdy przewijamy szybko stronę, np. w poszukiwaniu newsa, pojawia się ma niej przycisk, działający jak komputerowy "End" - błyskawicznie przenosi nas na dół strony. Lub na górę. Koniec nerwowego pocierania ekranu, by dotrzeć na koniec długiego tekstu.

Opera Mini 6Opera Mini 6 Opera Mini 6

Nowoczesny internet to głównie social media i dzielenie się treściami. Osobiście rzadko używam przycisków typu Share/Podziel się/Wyślij", ale znam takich, którzy docenią jego obecność w Operze Mini . Na liście pojawiają się zainstalowane w telefonie aplikacje do obsługi Facebooka, Twittera (Peep, Twitter), Gmail i zwykła poczta, ale też notatnik (ColorNote) czy - co ucieszyło mnie najbardziej - Read It Later, osobisty folder z artykułami "na później". Oraz inne.

Ciężko mi stwierdzić, czy nowa wersja jest zdecydowanie lepsza od poprzedniczki - na pewno zapewnia większy komfort obsługi i sprawniejszą pracę. To tylko pierwsze wrażenie, zobaczymy, jak długo potrwa.

Operę Mini 6 można zainstalować na Javie (Java 2 Platform, Micro Edition), Androidzie, BlackBerry i Symbianie/S60 - a pobrać z m.opera.com

Testowano na Androidzie 2.1, HTC Hero/ERA G2

Paweł Kamiński

Więcej o: