Windows 7 goni XP

Do tej pory Windows XP mógł bez obaw cieszyć się pierwszym miejscem w rankingach najbardziej popularnych systemów operacyjnych. Sytuacja ta jednak szybko ulega zmianie, a to za sprawą Windows 7.

Jeszcze rok temu XP miał grubo ponad 50% udziału w światowym rynku, co jest w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, iż był to jeden z najlepiej ocenianych produktów Microsoftu. Sytuacja jednak zaczęła się szybko zmieniać po premierze Windows 7, który powoli, acz konsekwentnie dąży do tego, aby wskoczyć na pierwsze miejsce. W skali światowej Windows XP stracił w ciągu roku przeszło 10%, kiedy "siódemka" poszła w górę i posiada już 30% rynku. Wystarczy spojrzeć na wykresy Stat Counter .

Wykres udziału w rynku systemów operacyjnych (na świecie)Wykres udziału w rynku systemów operacyjnych (na świecie) Fot. Stat Counter

Wszystko wskazuje na to, że w Stanach już lada dzień XP może stracić pozycję lidera, ponieważ Windows 7 jest jedynie o 2 % w tyle.

Wykres udziału w rynku systemów operacyjnych w USAWykres udziału w rynku systemów operacyjnych w USA Fot. Stat Counter

Ale dla przykładu rynek azjatycki nadal nie może przekonać się do "siódemki" i chociaż widać wzrost, to jednak cały czas traci aż 40% do starszego brata.

Wykres udziału w rynku systemów operacyjnych w AzjiWykres udziału w rynku systemów operacyjnych w Azji Fot. Stat Counter

Nieco inaczej sprawa wygląda w Europie, gdzie przewaga XP nad "siódemką" wynosi nieco ponad 6%, widać jednak, że sytuacja zmienia się systematycznie i już niedługo będziemy mieli nowego lidera.

Wykres udziału w rynku systemów operacyjnych w EuropieWykres udziału w rynku systemów operacyjnych w Europie Fot. Stat Counter

W Polsce Windows XP nadal trzyma się bardzo mocno i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie sytuacja uległa drastycznym zmianom. Chociaż wyraźnie widać, że coraz więcej użytkowników przekonuje się do Windows 7 i posiada on już 26% rynku, to jednak do pokonania XP droga jeszcze daleka.

Wykres udziału w rynku systemów operacyjnych w PolsceWykres udziału w rynku systemów operacyjnych w Polsce Fot. Stat Counter

W przeciwieństwie do Windows Vista, który nie był udanym systemem, co zresztą widać na wykresach, Windows 7 zdecydowanie pnie się do góry i już niedługo prześcignie XP w wojnie o udział w rynku.

Grzegorz Młodawski

Więcej o: