Forfiter skasowany z YouTube!

Jak poinformował Facebookowy profil krokodyla Forfitera, YouTube usunął oryginalny film z kultowym już zwierzakiem i drażniącym go turystą.

Film zniknął z serwisu po trzech latach - wrzucony w sierpniu 2008 roku nagle zaczął być niezgodny z regulaminem. Na youtube'owym profilu osoby, która była drugoplanowym bohaterem nagrania już trzy dni temu użytkownicy serwisu zaczęli pytać, dlaczego skasowane zostało nagranie z krokodylem. Okazuje się, że film został usunięty przez YouTube

(...) najwyraźniej był nieodpowiedni. Staram się go przywrócić

tłumaczy twórca nagrania.

Zablokowany film Alligator Attack in Illinois (Forfiter)Zablokowany film Alligator Attack in Illinois (Forfiter) Zablokowany film Alligator Attack in Illinois (Forfiter)

Film miał ponad 2 miliony odsłon, był uwielbiany przez internautów. Stał się tzw. memem - materiałem, który inspiruje powstawanie innych, w związku z czym doczekał się licznych przeróbek , np. muzycznych . Cytaty z turysty posługującego się mieszanką łamanego angielskiego z polskim przeciekły do codziennego języka. Imieniem Forfiter nazwano zwierzę w warszawskim zoo. Krokodyl został adoptowany przez agencję reklamową Rubiko (a ostatnio, jak powiedział nam opiekun gada - Forfiter otrzymał towarzystwo w postaci krokodyla o wdzięcznym imieniu Franca).

Oczywiście kopie tego filmu nadal dostępne są w serwisie, ale nie wiadomo, jak długo.

 

Pamiętamy przecież przypadek parodii filmu Upadek, przedstawiających Hitlera w bunkrze komentującego różne frapujące internautów zjawiska. Na początku ubiegłego roku parodie te pojawiały się masowo , a kilka miesięcy później zaczęły równie masowo znikać. Dlaczego? Właściciel filmu Upadek - niemiecki koncern filmowy Constantin Film - wystąpił o ochronę praw autorskich .

Zwróciliśmy się z pytaniem do przedstawicieli YouTube o przyczyny skasowania filmu . Gdy tylko otrzymamy wyjaśnienie, tekst zostanie zaktualizowany.

[Aktualizacja]

W oświadczeniu, jakie otrzymaliśmy od YouTube czytamy, że

YouTube nigdy nie komentuje tego, co dzieje się z poszczególnymi filmami.

Można jednak przypuszczać, jakie były powody usunięcia filmu. Najbardziej czytelny przewodnik po przyczynach kasowania filmów z serwisu wideo Google'a znajdują się na stronie Electronic Frontier Foundation (amerykańskiej organizacji zajmującej się wolnościami obywatelskimi w Internecie). Czytamy tam, że mogą być trzy główne powody usunięcia filmu z YouTube: naruszenie regulaminu serwisu, zgodność z innym filmem (dlatego właśnie kasowane były wspomniane wyżej nagrania z Hitlerem) albo naruszenie praw autorskich.

Najbardziej prawdopodobny wydaje się być powód nr 1 - naruszenie regulaminu YouTube. A znajduje się w nim między innymi zapis o tym , że film może być skasowany nie za to, że jego treść jest niestosowna, lecz raczej znajdujące się na nim adnotacje lub linki umieszczone pod nagraniem przez jego właściciela.

Wówczas oznaczałoby to, że na YouTube nie odbywa się wendetta wymierzona w Forfitera i że nie zniknie on z serwisu.

Paweł Kamiński, Joanna Sosnowska

Więcej o: