O możliwości stworzenia "genowego komputera" przeprowadzającego obliczenia za pomocą nośnika ludzkich genów, podwójnej spirali kwasu dezoksyrybonukleinowego, mówi się od dawna. Użycie DNA jako komputera zaproponował piętnaście lat temu matematyk i kryptolog Leonard Adleman, który w ten sposób chciał poprzez chemiczne wykonywanie obliczeń na miliardach molekuł skonstruować równoległy genowy komputer o matematycznej mocy.
Opublikowana właśnie praca Lulu Xian i Erika Winfree idzie w innym kierunku. Używając rozplecionych pojedynczych nici DNA, stworzyli oni podstawowe elementy składniki logicznego i skonstruowali z nich układ obliczający pierwiastek liczby zapisanej na czterech bitach (cyfrach w używanym wewnętrznie przez komputery układzie dwójkowym). Układ ten został obudowany "molekularnymi narzędziami" umożliwiającymi szukanie błędów, zrównoleglanie obliczeń do wielkiej skali i "chemiczne programowanie". Jak powiedział profesor Winfree w rozmowie z BBC:
Dalszym celem badań zespołu jest stworzenie komputera chemicznego - który odbierać będzie z otoczenia chemiczne sygnały, przetwarzać je chemicznie i reagować, bez angażowania elektronicznych układów logicznych.
[za BBC ]
Prev | Table of Contents | Next Science 3 June 2011: Vol. 332 no. 6034 pp. 1196-1201 DOI: 10.1126/science.1200520