Apple będzie płacił Nokii - koniec patentowej wojny gigantów?

Stało się! Nokia dogadała się z Apple. Od kiedy na rynku pojawiła się nowa kategoria telefonów komórkowych, a ich nieodzowną ikoną stał się iPhone konkurencja między producentami przeniosła się na nowy poziom - prawny.

Błyskawiczny i chyba niespodziewany sukces produktów Apple, w którego ślady szybko poszli także niektórzy inni producenci tacy jak, na przykład, Samsung, zdestabilizował utrwalony od lat rynek telefonów komórkowych.

Wymykającą się z rąk sytuację próbował ratować dotychczasowy lider, fiński koncern Nokia. Firma, posiadając w swym portfolio znaczną część technologii wykorzystywanych w telefonach komórkowych zwyczajnie pozwała Apple o łamanie praw patentowych.

Wydawałoby się, że ruch to raczej desperacki, ale jak się okazuje - opłacalny. Nokia ogłosiła, że sądowa batalia dobiegła końca. Obie firmy wycofały swoje skargi. Jednocześnie Apple zgodził się uiścić jednorazową wpłatę na rzecz fińskiego koncernu, a także regularnie płacić Nokii z tytułu wykorzystania patentów firmy.

Ani Nokia, ani Apple nie ujawniają wysokości świadczeń, ale agencja Reuters donosi, że rekompensata podreperuje budżet fińskiego koncernu.

Apple będzie płacił Nokii - koniec patentowej wojny gigantów? >>

Więcej o: