Kwantowe szyfrowanie złamane

Grupa Hakingu Kwantowego na Wydziale Elektroniki i Telekomunikacji Norweskiego Uniwersytetu Technologicznego (Norwegian University of Science and Technology) przeprowadziła udany podsłuch komercyjnej linii telekomunikacyjnej zabezpieczonej za pomocą kryptografii kwantowej.

Kryptografia kwantowa to metoda szyfrowania wykorzystująca fizykę kwantową. Przy przesyłaniu światłowodem pojedynczych fotonów (kwantów) nie można ich podsłuchać (przechwycić) bez niszczenia ich "stanu kwantowego". Ze względu na zasadę nieoznaczoności Heisenberga podsłuchiwacz może zmierzyć na raz tylko jedną z kwantowych własności fotonu, niszcząc pozostałe i w ten sposób zakłóci przesyłane informacje.

W rzeczywistości przesyłania informacji kanałem kwantowym byłoby procesem powolnym i kłopotliwym, dlatego kanał kwantowy wykorzystuje się tylko do superbezpiecznego ustalania klucza dla tradycyjnych szyfrów telekomunikacyjnych.

Jednak dzięki niedawnym pracom okazało się, że komercyjny sprzęt do sieci kwantowej kryptografii ma pewne słabości, które pozwalają na skuteczny podsłuch. Używane jako odbiorniki, detektory można oślepić i "podłożyć" dowolny sygnał, przez co podsłuchujący ma wpływ na klucz jaki zostanie ustalony przez obie strony komunikacji.

Zespół prowadził już wcześniej prace nad oślepianiem kwantowych odbiorników , teraz jednak udało się doświadczalnie przeprowadzić podsłuchiwanie i wykradanie przesłanego kwantowym kanałem klucza.

[za ntnu.no ]

Więcej o: