Google+ nie dla biznesu... przynajmniej na razie

Użytkownicy nowej usługi Google zwrócili zapewne uwagę, że serwis Google+ nie jest póki co wykorzystywany przez firmy. Przypadek? Nie, raczej świadoma decyzja koncernu.

Wczoraj, tj. 6 lipca, ukazał się na YouTube krótki materiał, na którym product manager Google+ opowiada o przyszłości serwisu. Niestety nie zawiera on wiele szczegółów, ale podkreśla, że póki co gigant nie zamierza otworzyć swojej usługi dla biznesu. Mimo wcześniejszych informacji na ten temat, decyzją musieli być zdziwieni właściciele niemieckiego magazynu GPlusOne, którego profil na Google+ został zablokowany. Myślicie, że Google nie chce zarabiać na swojej nowej usłudze?

Nic bardziej mylnego. Google ma po prostu swoje plany co do rozwoju usługi i w chwili obecnej koncentruje się przede wszystkim na jej optymalizacji pod kątem indywidualnych użytkowników, czyli przeciętnych Kowalskich zanim do usługi wprowadzi komercyjny pierwiastek. Do tego czasu profile firm będą konsekwentnie blokowane. Jak w takim razie Google zamierza zarabiać? To proste. Firma koncentrując się na użytkownikach indywidualnych, jednocześnie pracuje nad modelem biznesowym.

Uniemożliwiając w tym momencie klientom biznesowym zakładanie stron, Google chce uniknąć powstawania fałszywych profili, a także zalewu spamu i innych tego typu zjawisk, mogących odstraszyć potencjalnych użytkowników... A jak nietrudno się domyślić, potencjał zarobkowy serwisu w dużej mierze uzależniony jest od bogatej bazy aktywnych użytkowników.

Dodatkowo, Google podkreśla, że firma przywiązuje dużą wagę do (przyszłej) możliwości łączenia w prosty sposób profili użytkowników z innymi usługami, które wspomagają prowadzenie biznesu.

Google wystosowało apel, w którym prosi firmy o niezakładanie swoich profili. Jednocześnie informuje, że istnieje możliwość zgłoszenia swojej działalności poprzez specjalny formularz do uczestnictwa w przygotowaniach do otwarcia Google+ dla biznesu.

Trzeba przyznać, że plany Google brzmią rozsądnie, a co najważniejsze, mają one na celu również ochronę komfortu korzystania z serwisu przez zwykłych użytkowników.

 

[za: ghacks.net ]

Więcej o: