Samoloty pasażerskie będą bardziej ekologiczne?

Coraz więcej funkcji w samolotach zasilanych jest ogniwami paliwowymi. Jest to nie tylko duża oszczędność, ale także i droga do stworzenia bardziej ekologicznych maszyn.

Na początku lipca, Niemieckie Centrum Lotnictwa (DLR) zaprezentowało nowy rodzaj napędu zasilanego ogniwami paliwowymi. Został on zainstalowany w przednich kołach testowego Airbusa A320. Napęd składa się z dwóch wbudowanych w koła elektrycznych silników. Rozwiązanie to pozwala na wykonywanie manewrów na lotnisku, np. kołowania, bez włączonych silników głównych.

System ogniw paliwowych zainstalowany w testowym A320System ogniw paliwowych zainstalowany w testowym A320 fot. Airbus/C. Brinkmann

Zastosowana przez DLR technologia pozwoliła na zmniejszenie emisji spalin o 18% oraz praktycznie całkowite wyeliminowanie hałasu. Wykorzystanie napędu elektrycznego wpływa również na zmniejszenie dziennego zużycia paliwa lotniczego o prawie 44 tony. Wydłuża się również żywotność silników głównych, które mogą pracować 2 godziny dziennie krócej.

A320 z zasilanym ogniwami paliwowymi napędem z przoduA320 z zasilanym ogniwami paliwowymi napędem z przodu fot. Airbus/C. Brinkmann

Obecnie poświęca się bardzo dużo uwagi tematowi ekologii i alternatywnych źródeł zasilania. Airbus wspólnie z DLR od dawna pracują nad rozwiązaniami mającymi uczynić samoloty bardziej przyjaznymi dla środowiska. W 2008 roku, podczas jednego z lotów wykorzystano po raz pierwszy ogniwa paliwowe do zasilania systemów wspomagających. Celem jest wykorzystanie tej technologii do wspierania również innych funkcji samolotu. Aktualnie Airbus i DLR pracują nad zastąpieniem pomocniczego źródła zasilania ogniwami paliwowymi, które posłużą do zasilania elektroniki czy klimatyzacji przy wyłączonych silnikach głównych.

[za: Gizmag ]

Więcej o: