Microsoft pracuje nad własną usługą społecznościową. Serwisem? Wyszukiwarką?

Projekt nosi nazwę Tulalip i mniej lub bardziej przypadkowo pojawił się w Sieci. Obecnie nie wiadomo do końca, czym ma być nowa usługa - czy nowym serwisem społecznościowym, czy społecznościową wyszukiwarką - wiadomo jednak, że jest to dzieło Microsoftu.

Nowa usługa została odkryta przez serwis Fusible . Tulalip znajduje się pod adresem socl.com , ale wizyta na stronie nie rozjaśni żadnych wątpliwości.

Wcześniej znajdowała się na niej grafika, nawiązująca wizualnie do kafelków znanych z mobilnego systemu Windows Phone 7. Mogliśmy na niej przeczytać, że

Z Tulalip znajdziesz to, czego potrzebujesz i podzielisz się tym co wiesz łatwiej, niż kiedykolwiek wcześniej.

Do serwisu można było zalogować się via Facebook Connect oraz wykorzystując dane logowania Twittera.

Teraz jednak znajdziemy na stronie jedynie oświadczenie "Dzięki że wpadłeś. Socl.com jest wewnętrznym projektem zespołu z Microsoft Research, który przez przypadek trafił do Sieci. Nie chcieliśmy, serio ". Widzicie to puszczone szelmowsko oko?

Jedyne co wiemy z całą pewnością to to, że Microsoft szykuje nową usługę, która będzie miała bardzo silne osadzenie w społeczności. To całkowicie zrozumiałe - mamy już społecznościowe opcje w wyszukiwarkach, w e-sklepach, społecznościowe przeglądarki, etc. Czy będzie to nowy serwis społecznościowy, którym Microsoft będzie chciał pokonać Google+?

Nie wydaje mi się - Microsoft posiada pakiet udziałów w Facebooku - niewielki, bo wynoszący 1,2%, ale współpraca między koncernami układa się całkiem nieźle. Domyślną wyszukiwarką na Facebooku jest Bing, dane z serwisu Zuckerberga uzupełniają Binga, a wprowadzone ostatnio rozmowy wideo opierają się o technologię Skype ( przejętego przez Microsoft ).

Bardziej prawdopodobna wydaje się nowa wyszukiwarka ze społecznościowym akcentem, lub nowy serwis typu Quora (pytania i odpowiedzi).

Więcej o: