LG Leon - ładny, tani i... przyzwoity

LG Leon jest tanim smartfonem, choć jego design sprawia raczej wrażenie produktu ze średniej półki. Mimo to, im dłużej go używaliśmy, tym zauważaliśmy więcej wad. Czy ostatecznie LG Leon jest warty swojej ceny?

LG Leon jest kolejnym dowodem na to, że tani smartfon nie musi być brzydki, ani wykonany z najtańszych materiałów. Choć nadal poniżej 400 zł nie otrzymamy szybkiego procesora, pojemnej pamięci wewnętrznej czy świetnych aparatów, to czasy ślamazarnych i brzydkich telefonów odchodzą do lamusa.

Fot. Łukasz Józefowicz

Dobrze wykonany i ładny

Design LG Leon przypomina rozwiązania znane już z topowych LG G3 i LG G4 - zarówno przód jak i plecki telefonu powstały według tych samych założeń. Cieszy nas, że plastik, z jakiego są wykonane, nie ustępuje znacząco temu z flagowych modeli. Dla niektórych może to być mało istotne, ale dla nas nie ma nic gorszego niż smartfon złożony z podrzędnej jakości materiałów. LG Leon mimo ceny poniżej 400 zł nie sprawia wrażenia taniego telefonu i jego wykonanie pasowałoby do dwa razy droższego urządzenia. Trzymając Leona w dłoni czujemy, że to solidny telefon.

Fot. Łukasz Józefowicz

Typowo dla nowszych modeli telefonów LG, przyciski blokady i głośności w Leonie zostały umiejscowione z tyłu urządzenia. Jeszcze dwa lata temu uznalibyśmy to za kontrowersyjny pomysł, ale przez ten czas producent zdążył nas do tego przyzwyczaić. Smartfon trzyma się wygodnie, a wypukły fragment tylnej klapki i faktura przycisku blokady pomagają szybko regulować głośność lub włączyć ekran. Oczywiście dla tych, którzy nie chcą podnosić telefonu z biurka tylko po to, by sprawdzić godzinę LG wymyśliło Knock Code - wystarczy puknąć w wyświetlacz, by przejść do ekranu blokady. To rozwiązanie pojawia się we wszystkich urządzeniach firmy z przyciskami nieumiejscowionymi z tyłu i, szczerze mówiąc, jest w ich przypadku niezbędne.

Fot. Łukasz Józefowicz

W środku jest trochę gorzej...

Design LG Leon, jak na urządzenie za mniej niż 400 zł, jest znakomity. Gorzej ma się jednak sprawa z podzespołami. Przede wszystkim wyświetlacz, o przyzwoitej przekątnej 4,5", ma rozdzielczość 854x480 pikseli co nawet na tak małej powierzchni daje jedynie 218 ppi. Oczywiście nie jest źle, zwłaszcza, że kontrast jest bardzo dobry, ale mała rozdzielczość sprawia, że np. nawigowanie menu ustawień jest niewygodne z powodu zbyt dużej czcionki. Oczywiście możemy zmienić jej wielkość, ale małe, pikselowate litery nie będą zbyt czytelne.

Zobacz wideo

Sercem Leona jest 64-bitowy, czterordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 410 z zegarem 1,2 GHz . Jest to całkiem niezły SoC jak na urządzenie za mniej niż 400 zł i ma zegar jedynie 200 MHz wolniejszy niż niedawno recenzowane przez nas Moto G . Do tego, podobnie jak Moto G, LG Leon ma 1 GB RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej (z czego użytkownik ma do dyspozycji jedynie 3,27 GB), które możemy rozbudować o pojemność karty microSD. Nie są to najlepsze parametry i w trakcie naszych testów zauważyliśmy spowolnienia, a niekiedy nawet prosta rzecz, jak wysunięcie klawiatury ekranowej, mogła trwać dobrą sekundę. Da się z tym żyć, w końcu nie są to problemu uniemożliwiające korzystanie z telefonu. Warto jednak mieć na uwadze, że tani telefon, nawet jeśli tak ładny jak LG Leon, będzie wymagał od nas pewnych kompromisów.

Bateria w LG Leon jest standardowa, ma 1900 mAh i pozwala korzystać ze smartfona przez cały dzień bez konieczności doładowania. Możliwe, że częściowo jest to zasługą aparatów, które są dosyć słabe i gdy tylko mieliśmy wybór, woleliśmy ich nie używać. Główny ma 5 MP, ale tylko w proporcjach 4:3, bo szerokie zdjęcia możemy robić maksymalnie w rozdzielczości 3,7 MP (2560x1440). Do tego zdjęcia nim robione miewają dziwne kolory, a czernie są zdecydowanie zbyt głębokie przez co znikają detale. Przedni aparat ma z kolei rozdzielczość 480p i nada się, co najwyżej, do rozmów przez Skype, bo selfie nie wychodzą mu najlepiej:

Selfie wykonane LG LeonSelfie wykonane LG Leon Fot. Łukasz Józefowicz Fot. Łukasz Józefowicz

LG Leon? Nawet, nawet

Oczywiście trzeba mieć ciągle na uwadze, że LG Leon jest tanim smartfonem i gdzieś oszczędności w produkcji musiały zostać poczynione. Jest to jednak uderzające, jak bardzo niska jakość aparatów kontrastuje ze znakomitym wykonaniem i porządnymi podzespołami tego telefonu.

W skrócie: jeśli robienie zdjęć nie jest waszą pasją, to LG Leon powinien wam się spodobać. To porządny, tani telefon z jednym minusem, który i tak jest warty swojej ceny.

Więcej zdjęć LG Leon znajdziecie w naszej galerii TUTAJ >>>

Więcej o: