Blu-ray 3D LG BX580 - pierwsze wrażenia w 3D

Miałem okazję sprawdzić w akcji jeden z pierwszych na polskim rynku odtwarzaczy Blu-ray 3D - LG BX580. Jakie są wrażenia z oglądania 3D w domu?  

Zestaw, który pozwolił mi obejrzeć obraz 3D składał się z odtwarzacza Blu-ray 3D BX580, 47-calowego telewizora LCD (LG 47LD920) oraz pasywnych (polaryzacyjnych) okularów 3D. Do zestawu był dołączony 2010 LG 3D Contents czyli 7 krótkich klipów zapisanych w 3D na płycie Blu-ray. Sprawdziłem też film Beowulf na Blu-ray.

Zanim zaczniesz oglądać... włącz 3D

Po podłączeniu wszystkiego, założyłem okulary 3D, włączyłem telewizor, potem Blu-ray, potem płytkę i... nie było efektu 3D. Dopiero po chwili zauważyłem, że na pilocie jest mały guziczek opisany jako 3D. Po jego włączeniu wybrałem tryb wyświetlanie 3D side-by-side i już po chwili mogłem się cieszyć obrazem 3D. Telewizor normalnie działa jako 2D - dopiero po przełączeniu w specjalny tryb, wyświetla obraz jako 3D. Jakie są moje pierwsze wrażenia z oglądania krótkich filmów od LG w 3D?

Pierwsze wrażenia z 3D w domu

Trochę irytowała mnie muzyka w menu (raczej powinna zachęcać). Szybko więc uruchomiłem po kolei 7 filmików 3D. Pierwszy klip okazał się najlepszy. Nurburgring 24 hours race pokazywał fragment rajdu samochodowego, co ciekawe - podczas burzy. Dobry efekt głębi, duże wrażenie robiły zbliżenia samochodów z przodu i z tyłu oraz woda tryskająca spod kół . Bardzo podobała mi się kamera podążająca za samochodem, tuż przy samej powierzchni jezdni. Ale i tak największe wrażenie zrobiła scena, w której auto, wchodząc w poślizg, podbiło leżący na poboczu żwir, który wylewał się z ekranu tak, że chciało się go odruchowo złapać...

Drugi filmik to trailer filmu Street Dance czyli coś w stylu filmu Step Up w wersji 3D . Trójwymiarowy obraz może się ciekawie sprawdzać w tańcu, ale jakoś prezentacja nie wywołała specjalnie mojego entuzjazmu. Kolejny filmik pt. MaxQ to dość idiotyczne popisy cyrkowców. Rzucanie płatków róży, żonglowanie piłeczkami etc. Wypadło to bardzo blado, ponieważ kamera uparcie tkwiła w jednym punkcie, niemal bez ruchu. W takich przypadkach 3D jest w ogóle bez sensu. Pozostałe klipy to animacje: City Paradise (dziewczynka z parasolem i robot, najciekawsza scena to ta, w której kamera podąża za kolejką szynową w wesołym miasteczku - coś w stylu travellingu Kubricka ), Garfield (nic ciekawego), The Nutjob (słabizna, tu nawet nie pomaga dynamiczny montaż) oraz Exciting Space Trip with ARPO (wbrew temu co zapowiada tytuł, nie ma tu nic ekscytującego w 3D).

Animacjom nie po drodze z 3D?

Podsumowując, w filmach animowanych głębia 3D nie robi dużego wrażenia . Zbyt mało jest szczegółów w obrazie animowanym, by 3D zapierało dech w piersiach. Animacje wydają się sztuczne, bo świat, który pokazują jest nieprawdziwy. I tak samo sztuczny, nieprawdziwy jest tutaj efekt 3D.

3D w kinie akcji i wyścigach

Natomiast potencjał 3D zaprezentował tylko wyścig samochodowy , pokazując, że odpowiednie ujęcia kamery, dynamiczny montaż, dobrze przemyślane sceny w 3D się sprawdzają. Du że wrażenie w trzech wymiarach na pewno będą robić wyścigi czy kino akcji. Natomiast z animacjami nie będzie już tak różowo. Shrek Forever w 3D? Nie polecam...

Co mi się podobało w Blu-ray 3D LG BX580 (zalety)

1. Obraz 2D jest bardzo dobry - właściwie bez zastrzeżeń (m.in. na podstawie filmu Beowulf)

2. Duża ilość okularów w pudełku (3 pary z odtwarzaczem, 4 pary z telewizorem) oraz kabel HDMI w zestawie (z odtwarzaczem Blu-ray 3D)

3. Odtwarzacz Blu-ray 3D BX580 jest lekki - waży ok. 1,5 kg i ma głębokość tylko 20,5 cm

4. LG BX580 ma estetyczną klapkę z przodu, która zakrywa 6 przycisków sterujących oraz złącze USB.

5. Jednym guzikiem na pilocie można włączyć lub wyłączyć telewizor i odtwarzacz

6. Płyta DVD startuje po 15 sekundach od włożenia, a płycie Blu-ray zajmuje to ok. 20 sekund (niezły wynik)

7. Przydatna internetowa usługa Netcast - przez nią na YouTube szukałem teledysku Shakiry , gdy wpisałem "S" w wyszukiwarce odtwarzacz zasugerował mi słowo Shakira, potem wpisałem Robin Hood i tym razem po czwartej literze system zasugerował ten tytuł. W dostępnym w Netcast serwisie AccuWeather bez problemu znalazłem polskie miasta i ustawiłem Warszawę, po czym dostałem informację o prognozie pogody dla stolicy.

8. Od oglądania 3D nie bolały oczy ani głowa (system polaryzacyjny)

9. Czy okulary 3D pasują do zwykłych okularów korekcyjnych? Sprawdzałem to na dwóch modelach. W pierwszym przypadku okulary 3D idealnie przywarły do okularów korekcyjnych. Z drugim modelem było gorzej - jedne okulary spadały z drugich. Ale te drugie miały bardziej niestandardowy kształt i może dlatego tak się stało. A więc jednak plus.

10. Bardzo dobrze odtwarzane filmy DivX - wszystkie moje 6 filmów testowych zostało bez problemu uruchomionych, tak samo bez problemu "grały" też przygotowane przez mnie testowe piosenki w formacie MP3

Co mi się nie podobało w Blu-ray 3D LG BX580 (wady)

1. Im większy kąt, pod którym oglądamy film, tym słabszy efekt 3D

2. 3D należy oglądać od 1,5 metra do maksymalnie 5 metrów - inaczej nie zobaczymy efektu głębi - gdy jest się za blisko, obraz się rozdwaja, a gdy za daleko, to się zlewa. Ale tak działa nasz wzrok.

3. Okulary 3D przypominają przeciwsłoneczne - na pewno nie są zbyt oryginalne (na pierwszy rzut oka nikt nie pozna, że to okulary 3D)

4. Trzeba uważać, jak się ich używa, bo są bardzo lekkie i delikatne (okulary).

5. Niektóre guziki na odtwarzaczu są słabo wykonane.

6. Obraz 3D jest tworzony polaryzacyjnie czyli w trybie side-by-side - dwa obrazy są nakładane na siebie przy przejściu przez okulary. Dzięki temu okulary są lekkie i nie kosztują dużo, ale mają też problem z wyświetleniem obrazu w rozdzielczości Full HD .

7. Mało wygodne sterowanie strzałkami na pilocie (są od siebie zbyt oddalone), czasami odtwarzacz zbyt wolno odpowiada na polecenia pilota

8. Odtwarzacz wydaje dziwny (dość irytujący) wysoki dźwięk podczas działania (zwłaszcza gdy uruchomiona jest usługa Netcast)

Jednym zdaniem

Można powiedzieć, że odtwarzacz Blu-ray BX580 zdecydowanie przypadł mi do gustu . Możemy go dostać za ok. 1200 - 1300 zł (ceny w internecie).

Mariusz Koryszewski

Więcej o: