Czy wiedziałeś, że... iPhone 4 w 26% składa się z podzespołów Samsunga?

Apple zbiera pochwały za oryginalność i wyjątkowe rozwiązania, przy okazji broniąc swoich rozlicznych patentów w sądach na całym świecie. Tym bardziej ciekawa wydaje się informacja The Economist, który wyliczył, że iPhone 4 w 26% składa się z podzespołów wyprodukowanych przez Samsunga.

Niby wiadomo, że Apple nie produkuje swoich urządzeń we własnych fabrykach. Jednak informacja, że iPhone aż w 26% jest "iSungiem" robi wrażenie.

Koreański producent odpowiedzialny jest za wyprodukowanie procesora A4 w oparciu o projekt ARM, kości NAND flash i pamięci SDRAM. Z informacji udzielanych przez iSupply wynika, że Apple stara się ograniczyć współpracę z Samsungiem, zwłaszcza od kiedy firma wyrosła na największego producenta smartfonów na świecie (według danych z drugiego kwartału 2011 roku).

Oprócz Samsunga, na liście podwykonawców Apple znalazły się także inne firmy. Wszystkie wymienione są w pierwszej części infografiki.

W drugiej jej części The Economist zaprezentował podział przychodu ze sprzedaży jednej sztuki iPhone'a 4. Z przeciętnie uzyskiwanych 560 dolarów koszt części wynosi zaledwie 178 dolarów, 14 dolarów wędruje zaś do okrytego złą sławą Foxconna, natomiast aż 368 trafia do firmy Apple. W dalszym ciągu nie jest to czysty zysk. W kwocie kryją się jeszcze koszty dystrybucji, podatki i inne. Daje to jednak pewne wyobrażenie na temat marży uzyskiwanej przez producentów sprzętu.

Trzecia cześć to procentowy podział poszczególnych producentów rynku smartfonów (w skali roku) w latach 2010 oraz 2011. Nie da się nie zauważyć, że największym przegranym jest Nokia, natomiast zawrotnym wzrostem może się pochwalić przede wszystkim Samsung, potem dopiero HTC i Apple.

iSung wg The EconomistiSung wg The Economist fot. PCMag

Więcej o: