Windows Phone jest martwy. Sprzedaż smartfonów Lumia spada na dno

Windows Phone miał być interesującą alternatywą dla Androida oraz iOS-a. Microsoft chciał stworzyć spójny i dobrze zoptymalizowany system, który będzie idealnym uzupełnieniem dla środowiska Windows. Wszystko wskazuje na to, że los mobilnego OS-a giganta z Redmond jest już jednak przesądzony.

Microsoft podzielił się wynikami finansowymi za drugi kwartał fiskalny 2016 roku. W tym czasie firma z Redmond wygenerowała 25,7 mld dolarów przychodu oraz 6,3 mld dolarów zysku operacyjnego. To całkiem solidne liczby, które przekroczyły oczekiwania analityków.

Czytaj też: Tryb prywatny w Edge nie działa? Historię można przejrzeć

Wyniki Microsoftu przypadły również do gustu inwestorom. Wartość akcji amerykańskiej spółki w handlu posesyjnym wzrosła o 4,22 proc . do 52,06 dol.

Dobry wynik finansowy Microsoft zawdzięcza m.in. świetnej sprzedaży urządzeń z serii Surface. W drugim kwartale fiskalnym 2016 roku klienci kupili o 29 proc. więcej Surface'ów niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Jaka piękna katastrofa...

Niestety nie wszystkie zaprezentowane liczby są dla Microsoftu powodem do dumy. W ostatnim kwartale gigant z Redmond sprzedał zaledwie 4,5 mln urządzeń z serii Lumia. Oznacza to spadek o 57 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wynik jest więc zatrważający i pokazuje wyraźny kierunek, w którym zmierza Windows Phone. Nie jest to bynajmniej dobry kierunek.

Mobilny system Microsoftu, mimo kilku niewątpliwych zalet (znakomita optymalizacja!), wydaje się być pozbawiony jakichkolwiek szans w rywalizacji z Androidem i iOS-em. Zauważają to również sami deweloperzy, którzy coraz częściej ignorują Windows Phone'a.

Kilka razy sam byłem świadkiem sytuacji, gdy pytanie o to, czy dana aplikacja będzie dostępna na Windows Phone'a, było zbywane ironicznym uśmiechem i następującym komentarzem: "Po co przygotowywać aplikację dla systemu, z którego nikt nie korzysta?".

110 mln kontra 4,5 mld

Amerykański analityk Benedict Evans zwrócił uwagę na liczby, które jeszcze bardziej uzmysławiają nam, jak wielka przepaść dzieli mobilny system Microsoftu od swoich konkurentów. Od debiutu Windowsa Phone na rynku, Microsoft i Nokia sprzedały 110 mln urządzeń z tym systemem, podczas gdy smartfony z Androidem i iOS-em sprzedały się w tym czasie w liczbie 4,5 mld egzemplarzy. Dla WP bezlitosny jest również najnowszy raport IDC . Zaledwie 1,1 proc. spośród 400 mln smartfonów sprzedanych w ostatnim kwartale, to urządzenia z serii Microsoft Lumia.

Ostatnie ruchy Microsoftu na mobilnym rynku pokazują, że gigant z Redmond wcale nie zamierza desperacko utrzymywać Windowsa Phone przy życiu. Według licznych przecieków Lumia 650 ma być ostatnim smartfonem na rynku sprzedawanym pod tą marką. Gdzieś w tle słyszy się, że firma z Redmond pracuje nad telefonem Surface Phone, który ma być uzupełnieniem dla coraz popularniejszej serii Surface. Póki co, to jednak tylko niepotwierdzone domysły.

W pewnym momencie wydawało się, że mobilną platformę Microsoftu może uratować tryb Continuum . Póki co, jest on jednak technologiczną ciekawostką, a nie przełomem, który mogłoby zachęcić klientów biznesowych do zainwestowania w rozwiązania firmy z Redmond.

Bez flagowych urządzeń oraz wsparcia ze strony deweloperów i samego Microsoftu, los WP wydaje się być przesądzony. Szkoda, bo duopol Androida i iOS-a na mobilnym rynku nie służy nikomu - poza Apple i Google oczywiście.

Źródło: The Verge; IDC

Zobacz wideo

9 najbardziej kultowych telefonów komórkowych w historii

Więcej o: