Nosił wilk razy kilka... Apple zapłaci gigantyczną karę za naruszenie patentów

Amerykański sąd uznał, że Apple jest winne naruszenia czterech patentów należących do firmy VirnetX. Gigant z Cupertino musi teraz zapłacić 625,6 mln dolarów odszkodowania. Chyba, że przegrany proces zostanie unieważniony.

Zdaniem sądu federalnego w Teksasie, aplikacje FaceTime, iMessage oraz usługa VPN (virtual private network) dla mobilnego systemu iOS, korzystają z technologicznych rozwiązań, które naruszają własność intelektualną firmy VirnetX.

Czytaj też: Nowa siedziba Apple z lotu ptaka. Postęp jest gigantyczny

Co ciekawe, zasądzona kwota jest znacznie wyższa od 532 mln dolarów, których domagali się prawnicy VirnetX. Sąd uznał bowiem, że Apple naruszyło patenty w sposób umyślny i kontynuowało ich naruszanie na długo po rozpoczęciu postępowania.

Było to drugie sądowe starcie pomiędzy VirnetX i Apple. Już w 2014 roku zapadł wyrok na mocy którego gigant z Cupertino został zobowiązany do wypłacenia odszkodowania w wysokości 368 mln dol. We wrześniu 2014 sąd apelacyjny uznał jednak, że ława przysięgłych źle obliczyła wysokość zasądzonej kwoty i zażądał, aby postępowanie zostało ponowione.

Apple liczy, że również zakończony w środę proces zostanie unieważniony. Firma z Cupertino zwróciła się w tej sprawie do sędziego okręgowego Roberta Schroedera. Jej zdaniem prawnicy VirnetX w czasie mowy końcowej wprowadzali przysięgłych w błąd. Póki co, nie wiadomo, kiedy sędzia Schroeder podejmie decyzję w sprawie.

Firma VirnetX, która posiada kilkadziesiąt patentów związanych z bezpieczeństwem, znana jest ze skutecznego dochodzenia roszczeń przed sądem. Ma na swoim koncie zwycięstwa z takimi firmami jak NEC czy Siemens czy Mitel. O tym, że z VirnetX lepiej nie zadzierać, boleśnie przekonał się m.in. Microsoft, który musiał zapłacić jej odszkodowania w wysokości 223 mln za naruszenia patentów.

Jaki będzie iPhone 7? Wszystko, co wiemy o kolejnym flagowcu Apple

Źródło: Yasser Farahi (Oval Picture)

Więcej o: