Samsung Galaxy S7 jest chłodzony cieczą. Jak to działa?
Samsung Galaxy S7, zaprezentowany pod koniec lutego na targach Mobile World Congress, chce uchodzić za bardzo nowatorski smartfon. Model jest ulepszeniem przełomowego Galaxy S6, ale i tak znalazło się w nim kilka nowości.
Jedną z nich jest system chłodzenia cieczą. Niektórzy z was mogą być zaskoczeni, że smartfony da się chłodzić w ten sposób. Przecież komputery, które wykorzystują chłodzenie wodne, są wyposażone w pokaźnych rozmiarów system. Jak zatem zmieszczono go w smartfonie?
Wyjaśnia to Sammobile. Element chłodzący ma wielkość 107x58 mm. Jego grubość wynosi jednak zaledwie 0,6mm. I chociaż wydaje się to niemożliwe właśnie w tym maleńkim systemie ciepło odprowadzane jest przy użyciu cieczy. Wody lub glikolu etylenowego. Cieczy jest niezwykle mało, tak mało, że po "rozpruciu" systemu chłodzenia przez jednego z youtuberów nie można jej było zobaczyć.
Nawet tak mała ilość płynu pomaga odprowadzać ciepło z procesora - układ składa się bowiem z parownika i płytki dyfuzyjnej. Parownik znajduje się nad procesorem - ciepło rozgrzewa płyn, który poprzez kanał dostaje się do płytki dyfuzyjnej, gdzie odprowadzane jest ciepło, a ciecz przechodzi znów w stan płynny. Jak wiadomo przechodzenie z jednego stanu do drugiego sprzyja oddawaniu energii. I w tym właśnie tkwi tajemnica większej, chociaż trudno ocenić o ile większej, skuteczności chłodzenia wodnego.
Sensacja?
Samsung oczywiście nie wymyślił wodnego chłodzenia smartfonów - od dawna stosuje je Sony, system znajdziemy też w Lumii 950XL. Niestety Xperia Z3, pomimo zastosowania tej technologii, niemiłosiernie się grzała. System pomaga więc skuteczniej chłodzić urządzenie, jednak nie można oczekiwać, że będzie tak wydajny jak chłodzenie wodne stosowane w komputerach.
-
Media: Duży polski bank chce wprowadzić ujemne oprocentowanie. Będzie chciał pieniędzy za trzymanie pieniędzy
-
Tak PiS idzie po trzecią kadencję? Media: Kwota wolna od podatku 30 tys. zł, emerytury bez podatku
-
Kolejne przecieki o nowym planie PiS. Za prezenty dla biedniejszych zapłacą bogatsi. Wyższą składką
-
Kiedy będzie wypłacana 13. emerytura w 2021 roku? Kto ją otrzyma?
-
Tunel w Świnoujściu niepokoi niemieckie kurorty. Boją się odpływu turystów
- Elon Musk już nie najbogatszy. Tesla pikuje. W miesiąc straciła 300 mld dolarów
- Rekordowe ceny mieszkań w Warszawie i Krakowie. Ale w innych miastach taniej
- Rodzina 500+. CBOS: Polacy popierają program, choć ten nie podniósł dzietności
- Szpitale mają ograniczać zabiegi. Lekarz: Nie do wybaczenia. Widać w gabinetach, że nadchodzi Armageddon
- Kursy walut 09.03. Główne waluty dalej w górę. Funt najdroższy od pięciu lat [Kurs dolara, funta, euro, franka]