LG OLED Ultra HD - mała, wielka premiera

Jakość, a nie ilość. Tak można podsumować polską premierę nowych telewizorów OLED LG.

O nowej technologii organicznej piszę dużo . Po pierwsze dlatego, że to coś nowego na rynku sprzętu RTV, a po drugie dlatego, że wiele osób jeszcze tego nie wie. OLED jest nadal mylony z LCD LED, a to trochę tak, jakby herbatę brać za kawę. Jedno i drugie jest do picia, ma swoje zalety i wady, może smakować lub nie, ale na pewno nie jest tym samym.

 

Największym, a obecnie w zasadzie jedynym, sprzedawcą telewizorów OLED jest firma LG. Co prawda na targach IFA 2015 firma Panasonic pokazała swój pierwszy telewizor tego typu przeznaczony na rynek masowy, ale model Panasonic Viera TX-65CZ950 nie wszedł jeszcze do sprzedaży. Póki co Koreańczycy mogą nadal szczycić się rynkową wyłącznością.

Na wspomnianych targach LG również zapowiedziało nowy sprzęt. W Berlinie zapowiadano, że telewizory LG EG910V, LG EG920V i LG EG960V pojawią się na polskim rynku i poszerzą repertuar OLEDów w dużych przekątnych. Kilka miesięcy później, na warszawskiej konferencji, LG przedstawiło ofertę. Nie jest ona wielka, ale ważna.

Nowe telewizory OLED będą dwa:

- LG EG960V - model z najwyżej półki w przekątnej 65 cali z rozdzielczością Ultra HD.

- LG EG910V - 55 calowy telewizor Full HD.

LG OLED UHD - premiera telewizoryLG OLED UHD - premiera telewizory Fot. LG Fot. LG

Pierwszy z nich jest produkowany również w 55 calach, ale ta wersja nie będzie na razie dostępna w Polsce. Najprawdopodobniej dlatego, że to sprzęt tak surrealistycznie drogi, że osoby mogące sobie na niego pozwolić będą i zapewne wybierały wersję największą. 65 cali ma pojawić się na święta w pierwszej kolejności w Saturnach w cenie około 30 000 zł. Wersja 55 cali być może zostanie dodana do oferty w przyszłym roku i zapewne będzie kosztować około 20 tysięcy. Póki co to jednak tylko domysły, bo w tym roku oficjalnie na nasz rynek wejdzie tylko model większy.

Bardziej przystępny cenowo będzie LG EG910V z rozdzielczością Full HD. Ten telewizor już jedzie do sklepów sieci Euro RTV AGD, Media Markt i Saturn. Cena to 9999 zł.

Wczorajsza konferencja upłynęła pod znakiem Gwiezdnych Wojen, bo LG planuje dodawać do swoich telewizorów zestawy filmów Star Wars. Będzie to pakiet 9 płyt Blu-ray zawierających sześć filmów i trzy dodatkowe płyty z dodatkami.

Od 2 listopada kupując dowolny model telewizora LG OLED z linii 2015 i 2014, Klienci otrzymują ekskluzywny pakiet sagi Star Wars na Blu-ray złożonej ze wszystkich dotychczasowych epizodów Gwiezdnych Wojen. Wystarczy po zakupie zarejestrować swój telewizor na stronie www.promocjalg.pl i odebrać przesyłkę z kultowymi filmami George Lucasa. Promocją zostały objęte dodatkowo wybrane modele telewizorów LG Super UHD z linii na 2015 rok

- wyjaśnia LG.

LG 65EG960 Star WarsLG 65EG960 Star Wars Fot. LG Fot. LG

Przedstawiciele LG mówili mi, że walka o tę promocję była długa i ciężka. Uparli się jednak by to właśnie "gwiezdna saga" promowała ich sprzęt, bo ma ona pokazać nowym posiadaczom OLEDów to, za co przyjdzie im zapłacić tak znaczące sumy - czerń. To OLED robi doskonale. Kontrast na tych telewizorach jest tak duży, że nawet trudno go zmierzyć, a czerń deklasuje absolutnie wszystkie inne rozwiązania.

Wiem co mówię. Telewizor LG EG960V testowałem jeszcze przed konferencją LG i po kilku spędzonych z nim dniach, gdy wreszcie przyszła pora na odesłanie OLEDa do producenta, musiałem zrobić sobie przerwę od filmów i seriali fantastyczno-naukowych. Po prostu powrót do kosmicznej czerni na LCD był zbyt bolesny.

Test tego telewizora opublikujemy w poniedziałek.

LG EG960V OLED 4KLG EG960V OLED 4K Fot. Szymon Adamus Fot. Szymon Adamus

LG bardzo silnie stara się wypromować OLED na rewolucję. Przy każdej możliwej okazji przedstawiciele producenta podkreślają, że to zupełnie nowa jakość, coś absolutnie odmiennego od LCD i deklasującego go o lata świetlne.

W rzeczywistości oczywiście nie są to telewizory doskonałe, bo coś takiego nie istnieje. OLED jest jednak w istocie czymś zupełnie nowym dla fanów dużych wyświetlaczy i robi rzeczy, którym LCD nie będzie wstanie dorównać nigdy. Po prostu przez podstawowe ograniczenia technologiczne.

Dlatego nawet jeśli polska premiera OLED Ultra HD była rozczarowująco mała pod względem ilości nowego sprzętu, to w kwestii jakości jaką zwiastuje, była wielka.

Szymon Adamus

Model LG OLED TV - LG 65EG960V

LG EG960VLG EG960V Fot. LG Fot. LG

- Wielkość ekranu: 65"

- Rodzaj matrycy: OLED

- Rozdzielczość 4K (3840x2160)

- Cinema 3D (FPR), procesor True 4K Engine

- Smart TV: webOS 2.0

- System dźwiękowy: 2.0 Harrman Kardon, ULTRA - Surround, moc RMS 10W + 10W

- Kodek HEVC: 4K 60P, 4K 30P, 2K 60P

- Hbb TV, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2

- Miracast, WiFi Direct

- 3 wejścia HDMI 2.0

- Art Slim

Model LG OLED TV - LG 55EG910V

LG EG910VLG EG910V Fot. LG Fot. LG

- Wielkość ekranu: 55"

- Rodzaj matrycy: OLED

- Rozdzielczość Full HD (1920x1080)

- Cinema 3D (FPR)

- Smart TV: webOS 2.0

- System dźwiękowy: 2.0 Harman/Kardon, ULTRA Surround, moc RMS 10W+10W

- Kodek HEVC: 2K 60P

- HbbTV, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2,

- Miracast, WiFi Direct

- 3 wejścia HDMI 2.0

- Art Slim

Więcej o: