Nic tak nie przyciąga wielkich międzynarodowych firm jak niskie podatki. W końcu mniej pieniędzy oddanych państwu to więcej pieniędzy w kasie firmy. W publikowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne - globalnym raporcie konkurencyjności - jednym z ocenianych wskaźników jest suma wszystkich podatków nakładanych na firmy z danego kraju. Serwis Business Insider postanowił sprawdzić, w którym kraju płaci się najmniej. Oto 10 państw, w których obciążenia podatkowe są najniższe.
10. Singapur
Podatki łącznie: 18,4 proc.
Dzięki niskim podatkom Singapur przyciąga firmy z całego świata. Wiele międzynarodowych koncernów traktuje ten kraj jako "bazę wypadową" na Azję.
Podatki łącznie: 16,4 proc.
Gruzja zmniejszyła liczbę podatków z 21 do zaledwie 6. Zlikwidowano m.in składki socjalne wynoszące 20 proc. a pozostałe podatki obniżono, z kolei podatek CIT dla małych firm wynosi 3 lub 5 proc. Dzięki tym zmianom Gruzja przyciąga inwestorów z Europy i całego świata.
Podatki łącznie: 14,8 proc.
Pomimo tak niskich podatków Zjednoczone Emiraty Arabskie pod względem wysokości obciążeń podatkowych są dopiero na 4. miejscu w regionie - co pokazuje jak niskie podatki są w tej części świata. Należy jednak dodać, że bez ogromnych sum jakie płyną do budżetu tego państwa, dzięki wydobyciu ropy i gazu, ZEA miałyby problem z utrzymaniem tak niskich podatków.
Podatki łącznie: 14,8 proc.
Ten Afrykański kraj podniósł ostatnio podatek od kopalin do 20 proc., jednak po masowych protestach stawka spadła z powrotem do poziomu 9 proc.
Podatki łącznie: 14,8 proc.
Naftowy gigant z Bliskiego Wschodu może utrzymywać tak niskie podatki, dzięki zyskom z wydobycia i sprzedaży "czarnego złota". Jednak z powodu rekordowo niskich cen ropy na rynkach międzynarodowych już wkrótce może się to zmienić.
Podatki łącznie: 13,6 proc.
Niewielka enklawa leżąca wewnątrz Republiki Południowej Afryki w przeciwieństwie do pozostałych państw z listy jest jednym z najuboższych krajów świata. Jednocześnie podatki w Lesoto są najniższe na całym kontynencie afrykańskim.
Podatki łącznie: 13,5 proc.
Chociaż ten kraj nie ma aż takich zapasów ropy naftowej jak jego sąsiedzi, to jednak podatki należą tu do jednych z najniższych na świecie. Między innymi dlatego, że obywatele Bahrajnu nie muszą płacić podatków: dochodowego, od zysków kapitałowych, sprzedaży, dywidend oraz nieruchomości.
Podatki łącznie: 12,8 proc.
Ostatnio Kuwejt został upomniany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, że w celu pozbycia się rosnącej dziury budżetowej, powinien wprowadzić podatek CIT. Jednak władze tego bliskowschodniego państwa odrzuciły tę sugestię.
Podatki łącznie: 11,3 proc.
Katar może utrzymywać tak niskie podatki przede wszystkim, dzięki złożom ropy i gazu. Chociaż kraj może pochwalić się najniższymi podatkami na bliskim wschodzie, zajął dopiero drugie miejsce w tym zestawieniu.
Podatki łącznie: 7,4 proc.
Była jugosłowiańska republika jest jedynym krajem, w którym wszystkie podatki nie przekraczają 10 proc., jednak Macedonia płaci za to swoja cenę - według MFW dług publiczny tego państwa podwoił się od 2008 r.