W tym mieście bycie policjantem to czysta przyjemność. Tamtejsze radiowozy kosztują nawet kilka milionów złotych

W niektórych miastach policja potrzebuje niebywale szybkich aut. Jednym z nich jest Dubaj, luksusowa "stolica" Bliskiego Wschodu. Posiadaczy super samochodów na ulicach nie brakuje, dlatego funkcjonariusze mają do dyspozycji najlepsze maszyny na świecie. To oczywiście świetnie służy także budowaniu pozytywnego wizerunku policji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ulice tamtejszych miast wyglądają dzięki temu jeszcze bardziej nowocześnie i luksusowo.
Bugatti Veyron w barwach policji Dubaju Bugatti Veyron w barwach policji Dubaju fot. Dubai Police - Official Page / Facebook

W tym mieście bycie policjantem to czysta przyjemność. Tamtejsze radiowozy kosztują nawet kilka milionów złotych

W niektórych miastach policja potrzebuje niebywale szybkich aut. Jednym z nich jest Dubaj, luksusowa "stolica" Bliskiego Wschodu. Posiadaczy super samochodów na ulicach nie brakuje, dlatego funkcjonariusze mają do dyspozycji najlepsze maszyny na świecie. To oczywiście świetnie służy także budowaniu pozytywnego wizerunku policji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ulice tamtejszych miast wyglądają dzięki temu jeszcze bardziej nowocześnie i luksusowo.

BMW i8 w barwach policji w Dubaju BMW i8 w barwach policji w Dubaju fot. Dubai Police - Official Page / Facebook

BMW i8

To jeden z najciekawszych modeli samochodów, które są w ofercie BMW. i8 zaskakuje niezwykłym, futurystycznym designem, który odróżnią ten model od pozostałych samochodów niemieckiego producenta.

Koncepcyjną wersję BMW i8 zaprezentowano jeszcze na Frankfurt Motor Show w 2009 roku. Do produkcji samochód trafił 5 lat później. Został wyposażony w dwa silniki. Elektryczny o mocy 131 koni mechanicznych napędza przednią oś, a benzynowy dostarcza 231 koni mechanicznych na tylne koła. Oba motory mogą działać oczywiście razem zapewniając 362 KM mocy.

Ważące 1485 kg auto (przy włączonych obu silnikach rozpędza się do 100 km/h w 4,4 sekundy. Według producenta, w pełni naładowane i zatankowane ma zasięg 600 km. W ruchu miejskim jest bardzo oszczędne - zużywa 5 litrów benzyny na 100 km. Niestety jego cena nie napawa optymizmem. W Polsce wersja bazowa kosztuje aż 573 900 zł.

Nissan GT-R w barwach policji Dubaju Nissan GT-R w barwach policji Dubaju fot. Abdullah AlBargan / flickr.com / CC BY-ND 2.0

Nissan GT-R

Drugie w zestawieniu auto jest znacznie starsze. Jego prezentacja miała miejsce jeszcze w 2001 roku, a produkowane jest od 2007 roku. GT-R wyposażono w silnik V6 o pojemności 3,8 litra i mocy od 480 do 550 KM w zależności od wersji.

W 2013 roku samochód doczekało się liftingu. Wtedy zaprezentowano też unikatową wersję Nismo o mocy 600 KM kosztującą aż 725 tys. zł. Już standardowy GT-R nie jest tani. Jego cena zaczyna się od nieco ponad pół miliona złotych.

Trudno się dziwić, Nissan przykłada wiele uwagi do jak najwyższej jakości wykonania samochodu. Silniki do każdego egzemplarza GT-R są ręcznie składane przez jedną osobę z elitarnej grupy Takumi (najwyższej klasy rzemieślnika w Japonii). Opony w fabrycznie nowym modelu są za to pompowane azotem, ponieważ ma on lepsze właściwości od powietrza.

Audi R8 w barwach policji Dubaju Audi R8 w barwach policji Dubaju fot. Abdullah AlBargan / flickr.com / CC BY-ND 2.0

Audi R8

W barwach policji Dubaju jeździ także najszybszy samochód w ofercie Audi. To model R8 napędzany silnikami V8 i V10 o pojemności od 4,2 do 5,2 litra. Motory rozwijają moc 420 do 560 KM, a najlepszy z nich pozwala na rozpędzenie się do 'setki' w 3,6 sek.

Niemiecki producent wchodzący w skład koncernu Volkswagen AG pierwszą generację R8 produkował w latach 2006-2015. Dwa lata temu pokazał nową generację modelu o nieco poprawionym wyglądzie i jeszcze lepszych osiągach. Silniki V10 5,2 l. 540 KM w wersji standardowej i 610 KM w wersji Plus pozwala na rozpędzenie auta do jeszcze większych prędkości.

McLaren MP4-12C w barwach policji Dubaju McLaren MP4-12C w barwach policji Dubaju fot. Dubai Police - Official Page / Facebook

McLaren MP4-12C

W flocie dubajskich aut policyjnych znalazł się także niewielki samochód brytyjskiego producenta, McLarena. Model MP4-12C wyposażono w silnik V8 o pojemności 3,8 litra i mocy 600 KM.  Maszyna waży jedynie 1300 kg, a rozpędzenie się do 100 km/h zajmuje jej tylko 3,3 sek. Nie zawodzi także prędkość maksymalna - 331 km/h.

Dubajska policja będzie chyba niedługo musiała wymienić McLarena MP4-12C. W 2014 roku producent zakończył już produkcję auta i pokazał jego następcę, model 650S o jeszcze lepszych osiągach.

Ferrari FF w barwach policji Dubaju Ferrari FF w barwach policji Dubaju fot. Abdullah AlBargan / flickr.com / CC BY-ND 2.0

Ferrari FF

Większość sportowych samochodów ma jedną, zasadniczą wadę - tylko dwa miejsca i bardzo mały bagażnik. Dubajska policja zdecydowała się jednak na kilka szybkich samochodów z czterema fotelami. W tym zestawieniu pojawiły się już czteromiejscowe BMW i8 i Nissan GT-R. Teraz kolej na Ferrari FF.

FF jest zresztą dla Ferrari wyjątkowym modelem. Nie dość, że jako jedyny w ofercie włoskiego producenta ma aż cztery fotele, to jeszcze (jako jedyny) został wyposażony w napęd na wszystkie cztery koła. Ma także dość spory bagażnik, a i tak jest piekielnie szybki.

Ferrari FF wyposażono w ogromny motor V12 o pojemności 6,3 litra i mocy 660 KM uzyskiwanej przy 8000 obrotów na minutę. To pozwala rozpędzić do 'setki' auto o masie ok. 1800 kg  w zaledwie 3,7 sek. Prędkość maksymalna wynosi z kolei 335 km/h.

Dubajscy przestępcy nie mają więc łatwego życia. Nie dość, że są bez szans na ucieczkę, muszą jeszcze znieść drogę na komisariat na tylnej kanapie sportowego auta...

Lamborghini Aventador w barwach policji Dubaju Lamborghini Aventador w barwach policji Dubaju fot. 4WheelsofLux Photography / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

Lamborghini Aventador

Poprzednie modele imponują możliwościami, nie mają jednak żadnych szans z tym autem. Lamborghini Aventador, który znajduje się we flocie policji Dubaju został wyposażony 6,5 litrowe silniki V12 o mocy od 700 do 760 KM.

Samochód waży 1575 kg i rozpędza się do 100 km/h w 2,9 sek. To jedno z niewielu aut na świecie, które przebijają magiczną barierę trzech sekund. Imponuje także prędkość maksymalna Aventadora. Ustawioną ją na 350 km/h. Cena jest oczywiście odpowiednia do osiągów. Zaczyna się od nieco ponad miliona złotych.

Bugatti Veyron w barwach policji Dubaju Bugatti Veyron w barwach policji Dubaju fot. Dubai Police - Official Page / Facebook

Bugatti Veyron

Na końcu zestawienia znalazł się oczywiście król wszystkich aut. Mowa oczywiście o Bugatti Veyronie, który przez wiele lat był najszybszym samochodem świata. Do 'setki' rozpędza się w 2,5 sek., a prędkość maksymalna to aż ok. 408 km/h.

Veyron zawdzięcza to gigantycznemu silnikowi W16 o pojemności 8 litrów i mocy aż 1001 KM. Jest też wersja Grand Sport Vitesse, w której moc wyniosła 1184 KM, a po zdjęciu ogranicznika można pojechać ponad 430 km/h. Nie ma na rynku samochodu, który mógłby uciec Veyronowi. Może poza jego następcą Bugatti Chironem, który (dzięki 1500 KM pod maską) jest jeszcze szybszy.

Zakup legendarnego Veyrona sporo dubajską policję kosztował. Nie tylko dlatego, że przy prędkości maksymalnej pali 125 litrów na 100 km i opróżnia 100 litrowy bak w 12 minut. Jest także bardzo drogi. Kosztuje ok. 7 milionów złotych. To niewiele mniej od najdroższego auta na świecie (Lykan Hypersport za 11 mln zł), którym dysponuje policja w stolicy ZEA - Abu Dhabi.

Więcej o: