Bitcoin poniżej 7000 dol., w tydzień aż 30 proc. w dół. To może być definitywny koniec "ekscytacji" nową formą lokaty kapitału

W czwartek po południu notowania bitcoina osiągnęły poziom 6915,55 - najniższy od 6 lutego. Oznacza to spadek o prawie 29 proc. w ciągu tygodnia, i o 60 proc. w tym roku - wynika z danych CoinDesk.
Kurs bitcoina - 1 rok Kurs bitcoina - 1 rok Investing.com

Kolejna bardzo mocna przecena bitcoina

Jeszcze na rozpoczęciu wczorajszej sesji bitcoin wyceniany był na około 8000 dolarów. W ciągu doby zanotował więc zjazd o blisko 15 proc.

Kurs najpopularniejszej kryptowaluty poniżej 7 tys. dolarów oznacza, że w stosunku do ostatniego marcowego szczytu spadł on aż o 42 procent. 60 procent wyniosła jego przecena wobec najwyższego poziomu w tym roku, 7 stycznia wyceniano go na ponad 17 100 dol.

Reklama bitcoina Reklama bitcoina Fot. Shizuo Kambayashi / AP Photo

Do dołka jeszcze trochę brakuje

Warto jednak przypomnieć, że dołek notowań BTC miał miejsce 6 lutego. Wtedy płacono za niego jedynie 5947 dol.

W piątek kurs bitcoina kształtuje się nieco powyżej 7000 dolarów. Tuż przed 13 wyceniany był na 7053 dol. Oznacza to 6,5-proc. stratę w ciągu 24 godzin.

Pierwsza taka transakcja na świecie. Za nieruchomość można zapłacić jedynie za pomocą kryptowaluty - Bitcoin Pierwsza taka transakcja na świecie. Za nieruchomość można zapłacić jedynie za pomocą kryptowaluty - Bitcoin Papertree / wikia commons, domena publiczna, CC BY-SA 3.0

Tracą wszystkie kryptowaluty

Spadki notowań bitcoina nie są wyjątkiem wśród kryptowalut. Dane Coin Market Cap pokazują, że kapitalizacja rynkowa wszystkich walut cyfrowych jest w tym momencie o 70 procent niższa od szczytu ustanowionego na początku stycznia na poziomie powyżej 830 mld dol. Dziś jest to 268 mld dol.

Z pewnością jakiś wpływ na wycenę miały wypowiedzi znanych ekonomistów czy inwestorów, którzy delikatnie ujmując, nie są zbyt optymistycznie nastawieni do tej formy lokaty kapitału. 

Przykładowo, na początku lutego Nouriel Roubini jeden z najbardziej znanych ekonomistów na świecie powiedział, że cena bitcoina spadnie do zera. Straci na tym wielu drobnych inwestorów, a grube ryby i oszuści wycofają się z kryptowaluty wcześniej i jeszcze na tym zarobią.

Bitcoin Bitcoin Fot. Zach Copley/Flicrk

Ogromne zyski już były?

- W ostatnich 10 latach inwestorzy osiągnęli ogromne zyski niemal na każdym rodzaju inwestycji. Kryptowaluty stanowiły kulminację ekscytacji i entuzjazmu wobec nowych technologii - podkreśla Benjamin Roberts, współzałożyciel i dyrektor generalny Citizen Hex.

Po gwałtownych wzrostach w 2017 roku, wirtualne waluty rozpoczęły nowy rok od spadków z powodu niekorzystnych zmian przepisów. W ciągu ostatnich kilku miesięcy południowokoreańskie, japońskie i amerykańskie władze zwiększyły kontrolę nad transakcjami kryptowalutami.

Także w Polsce za cywilizowanie handlu bitcoinem wzięła się Komisja Nadzoru Finansowego.

Więcej o: