Najbogatsi posłowie. Morawiecki, Korwin-Mikke i "Król Zakopanego"

Wyniki wyborów parlamentarnych ogłoszone, prezydent posiedzenie nowego Sejmu zwołać musi przed 12 listopada. Wtedy to w ławach zasiądą nowi posłowie. Będzie wśród nich całkiem sporo majętnych osób. Wśród tego zaszczytnego grona i premier Mateusz Morawiecki. Do najbardziej zamożnych posłów sporo mu jednak brakuje.

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki raz pierwszy został wybrany na posła w wyborach 13 października. Obecnie pełni urząd premiera nie będąc - co zdarza się niezbyt często - parlamentarzystą.

Szef rządu będzie jednym z bardziej majętnych posłów. Na koncie - jak wynika z jego oświadczenia złożonego w czasach, gdy był ministrem finansów - znajduje się grubo ponad 5 mln zł. Ma też warte milion złotych mieszkanie i co najmniej dwa domy. Jest też właścicielem pokaźnego pakietu akcji banku - podaje portal Money.pl.

Janusz Korwin-Mikke Janusz Korwin-Mikke Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Janusz Korwin-Mikke

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polityków, który do Sejmu wrócił po mniej więcej dwóch dekadach, ma olbrzymi majątek. Poznaliśmy go dzięki oświadczeniu złożonemu w roku 2017, kiedy to Janusz Korwin-Mikke został europosłem.

Na jego majątek składają się liczne działki o wartości sześciu milionów złotych. Korwin-Mikke posiada też dom o wartości blisko 700 tys. zł i mieszkanie wyceniane na ok. 350 tys zł, co daje dodatkowy milion do majątku.

Czytaj też: "Wybrańcy narodu" z pensją 8 tys. zł brutto. Utrzymanie Sejmu i Senatu kosztuje 800 mln

Andrzej Gut-Mostowy Andrzej Gut-Mostowy Airwoolf

Andrzej Gut-Mostowy

Andrzej Gut-Mostowy, przez media określany jako "król Zakopanego", w portfelu ma cały pakiet nieruchomości. W oświadczeniu majątkowym z roku 2015 znaleźć można różnego rodzaju obiekty o łącznej wartości 30 mln zł. Do tego ok. 6 mln zł w gotówce. Wraz z innymi składnikami majątku Andrzeja Gut-Mostowego, dawnego posła Platformy Obywatelskiej, później związanego z Porozumieniem i PiS, warte są ok. 40 mln zł. A to oznacza, że w zestawieniu najbogatszych posłów, daje mu pozycję lidera. 

Adam Cyrański Adam Cyrański Tomasz Suszczynski

Adam Cyrański

Mandat posła uzyskał też Adam Cyrański, zasiadający obecnie w ławach Sejmu. Przedsiębiorca zgromadził majątek wart około 24 mln zł. Jest związany z Platformą Obywatelską.

Cyrański to właściciel "Otmuchowskich Kopalni Granitu", na potrzeby budownictwa wydobywa skały i kamienie.

Leszek Galemba Leszek Galemba Adrian Grycuk

Leszek Galemba

Leszek Galemba, od ok. 15 lat związany z PiS, również może określać się jako milioner. Posiada majątek wyceniany na 14 mln zł.  Główne składniki jego majątku stanowią gospodarstwo i nowoczesne maszyny. 

Marek Jakubiak Marek Jakubiak Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta

Tych milionerów już nie zobaczymy

W nowym Sejmie zabraknie wielu milionerów, którzy zasiadali w nim przez ostatnie lata. Wśród nich znajdują się m.in. Zbigniew Ajchler z PO, z majątkiem wartym ok. 19,1 mln zł, Marek Jakubiak (Kukiz'15) - ok. 62,7 mln zł, Roman Kosecki (PO) - ok. 11,3 mln zł, Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) - ok. 9,7 mln zł, Leszek Korzeniowski (PO) - ok. 9,5 mln zł, Grzegorz Raniewicz (PO) - ok. 8 mln zł czy Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS) - ok. 5 mln zł.

Więcej o:
Komentarze (128)
Najbogatsi posłowie. Morawiecki, Korwin-Mikke i "Król Zakopanego"
Zaloguj się
 • punter

  Oceniono 57 razy 49

  Oficjalnie to i Putin jest niemal gołodupcem.

  Podliczanie Morawieckiego, który sam bezczelnie przyznaje, że gro majątku "ukrył" u swojej bezrobotnej żony jest co najmniej kuriozalne.

 • def11

  Oceniono 45 razy 39

  A Morawieckiego działki od kościoła ? A to żona ma, czyli Morawiecki nie ma :))

 • mro1975

  Oceniono 34 razy 28

  Najbogatszy jest morawiecki, ale on ujawnia tylko małą część majątku. Zasadnicza część jest przepisana na żonę i mistrzowsko ukryta. Na kościelnych działkach zarobił więcej niż majątek wszystkich posłów zsumowany.

 • niktwazny126

  Oceniono 22 razy 18

  Nie zaglądam nikomu do kieszeni ani do zeznań podatkowych. Zakładam, że ludzie są uczciwi i mają tyle, na ile zapracują. To działa w przypadku moich bezpośrednich znajomych. A oświadczenia majątkowe miłościwie nam panujących powinny być dokładnie sprawdzone tylko w jednym celu- żeby od razu na starcie wyjaśnić, czy ktoś ciężko wypracował swoje miliony, czy rządzi nami krętacz, obdarowany przez bezdomnego czy innego poszukiwacza skarbów.

 • owrank

  Oceniono 21 razy 15

  Władza wykonawcza czy ustawodawcza ? lata temu uczyli mnie, że władza w demeokracji ma 3 filary, które muszą być niezależne - władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza. To jakim cudem 90% ministrów i wiceministrów to POSŁOWIE ????????????? na czele z Premierem. Skoro Morawiecki (ale również Tusk czy Kaczyński w przeszłości) ma takie poparcie jako poseł to jakim prawem zostaje Prezesem Rady Ministrów ? Co ciekawe na poziomie samorządowym jest zabronione ubieganie się jednocześnie o fotel burmistrza/wójta i mandat radnego więc dlaczego tego nie wprowadzimy na poziom rządowy ???

 • remo29

  Oceniono 12 razy 12

  Pamiętam reportaż o bezrobotnym, który trząsł całym miasteczkiem. Pomagał jedynie prowadzić interesy swojej żonie, która kupił mu służbowego Merca AMG, żeby chłop nie jeździł PKS-em.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX