Tim Cook, prezes Apple, przypomniał o ważnym wydarzeniu w historii komputerów. Za pośrednictwem Twittera napisał, że 20 lat temu Steve Jobs, legendarny współzałożyciel firmy, zaprezentował przełomowy komputer - iMac.
20 years ago today, Steve introduced the world to iMac. It set Apple on a new course and forever changed the way people look at computers. pic.twitter.com/GbKno7YBHl
- Tim Cook (@tim_cook) 6 maja 2018
- stwierdził Cook. I w dużej mierze miał rację - premiera iMaca była dla firmy momentem zwrotnym. Całkiem możliwe, że gdyby nie ona historia Apple potoczyłaby się zupełnie inaczej.
Lata 90. nie były łaskawe dla firmy, która w dużej mierze wykreowała rynek komputerów osobistych. Apple był bliski bankructwa. Produkował bowiem maszyny zbyt drogie i nudne. Nie uniknął też poważnych wpadek. W roku 1995 wypuścił na rynek laptopa PowerBook 5300. Wiele egzemplarzy okazało się wadliwych - niesprawne akumulatory przegrzewały się powodując ryzyko pożaru. System PowerBooka również był niedopracowany. Koniec końców Apple poniosło klęskę nie tylko biznesową, ale i wizerunkową.
Ponadto w roku 1995 Apple zezwolił kilku firmom na produkowanie klonów Maców. Te okazały się nie tylko szybsze od oryginałów, ale i tańsze. Słupki sprzedaży znów niebezpiecznie spadły.
Czytaj też: Apple dzieliło od bankructwa 90 dni. Jak gigant uratował się z opresji?
Władze Apple w 1996 roku podjęły decyzję, która, jak się później okazało, uratowała spółkę. Za 402 mln dolarów nastąpiło przejęcie spółki NeXT założonej dekadę wcześniej przez Steve'a Jobsa. Tym samym drogi założyciela firmy i jego macierzystej firmy znów się zbiegły.
Początkowo jednak Jobs nie miał odgrywać istotnej roli w Apple. Był jedynie konsultantem. W połowie roku prezes Gil Amelio ustąpił ze stanowiska, a Steve Jobs został prezesem przejściowym. I znów pokazał swój geniusz.
Steve Jobs przeanalizował portfolio Apple i doszedł do jednego wniosku: produktów było za dużo. Ich nazwy i parametry nic nie mówiły konsumentom. Apple, który wprowadził na rynek przełomowy Macintosh zdawał się zapomnieć o swojej głównej zasadzie: komputer miał być przyjazny dla użytkownika.
Stąd też pojawiła się koncepcja nowego komputera, w którym konsumenci mogliby się zakochać od pierwszego wejrzenia. Tak powstał iMac. Komputer na pierwszy rzut oka wyróżniający się z tłumu szarych pudeł.
Steve Jobs w maju 1998 roku, podczas konferencji pod znamiennym hasłem "Back on Track", zaprezentował futurystycznie wyglądającą maszynę - połączenie mlecznego, transparentnego tworzywa z kolorowym dawało niesamowity efekt. Komputer robił spore wrażenie. Był niepowtarzalny.
iMac był przełomowy przynajmniej z kilku względów. Zaprojektował go Jonathan Ive, legendarny designer, który stoi również za iPodem i iPhonem.
Pierwszy produkt z "i" w nazwie przyciągał uwagę nie tylko futurystyczną formą komputera all-in-one z piętnastocalowym ekranem CRT. Był też przełomowy pod względem wyposażenia. Nie posiadał stacji dyskietek. W roku 1998 była to decyzja o wiele bardziej kontrowersyjna niż usunięcie portu słuchawkowego z iPhone'a.
Steve Jobs tłumaczył literkę "i" w nazwie pięcioma angielskimi słowami: internet,
individual, instruct, inform, inspire
Odważną decyzją było też wyposażenie iMaca w procesor PowerPC G3. Stosowany był wówczas w high-endowej linii komputerów Power Macintosh. Z dzisiejszej perspektywy 233 MHz i 32Mb pamięci RAM wydają się mizernym osiągnięciem, 20 lat temu komputer o takich parametrach był jednak niezwykle szybki.
iMac wyposażono za to w porty USB oraz wewnętrzny modem i port sieciowy. To oznaczało, że komputer mógł w prosty sposób połączyć się z rodzącym się wówczas internetem.
iMac bez wątpienia uratował Apple. W ciągu pierwszy czterech miesięcy nowy komputer kupiło ponad 800 tys. osób dając firmie zastrzyk niezbędnej gotówki - przychód wyniósł blisko miliard dolarów.
Komputer Apple nie tylko zapoczątkował kluczową dla firmy serię iProduktów. Jest jednym z nielicznych produkowanych do dziś. Nie wszystkie aspekty nowe iMaca były przez użytkowników akceptowane. Jednym z najbardziej krytykowanych elementów nowego designu była okrągła myszka. Dla wielu do dziś jest ona symbolem tego, że Apple czasami popełnia błędy.
Fot. Factory/Wikipedia (Creative Commons)
W 2017 roku Apple dostarczył na rynek blisko 20 mln komputerów. Zwiększył udział w rynku z poziomu 7,1 do 7,6 proc. utrzymując tym samym czwartą pozycję w rankingu największych producentów. Wyprzedzają go HP, Lenovo i Dell.