20 lat temu Steve Jobs uratował Apple prezentując iMaca - komputer, który wyznaczył trendy

Dziś mija 20 lat od jednej z najistotniejszych premier w historii komputerów. W maju 1998 roku Steve Jobs zaprezentował iMaca. Pod wieloma względami była to maszyna przełomowa. Stała się też koronnym dowodem na to, że nie wszystkie rewolucje Apple podobały się konsumentom.
Tim Cook i Steve Jobs Tim Cook i Steve Jobs fot. Dan Farber/Flickr.com/CC BY-NC 2.0

Tim Cook wspomina premierę iMaca

Tim Cook, prezes Apple, przypomniał o ważnym wydarzeniu w historii komputerów. Za pośrednictwem Twittera napisał, że 20 lat temu Steve Jobs, legendarny współzałożyciel firmy, zaprezentował przełomowy komputer - iMac. 

Wprowadził Apple na nowy kurs i na zawsze zmienił sposób w jaki ludzie patrzą na komputery.

- stwierdził Cook. I w dużej mierze miał rację - premiera iMaca była dla firmy momentem zwrotnym. Całkiem możliwe, że gdyby nie ona historia Apple potoczyłaby się zupełnie inaczej. 

Susan Kare stworzyła przełomowy graficzny interfejs użytkownika Susan Kare stworzyła przełomowy graficzny interfejs użytkownika Fot. Redakcja (na postawie materiałów Creative Commons Apple/Xerox/Susan Kare)

Apple kupuje Jobsa

Lata 90. nie były łaskawe dla firmy, która w dużej mierze wykreowała rynek komputerów osobistych. Apple był bliski bankructwa. Produkował bowiem maszyny zbyt drogie i nudne. Nie uniknął też poważnych wpadek. W roku 1995 wypuścił na rynek laptopa PowerBook 5300. Wiele egzemplarzy okazało się wadliwych - niesprawne akumulatory przegrzewały się powodując ryzyko pożaru. System PowerBooka również był niedopracowany. Koniec końców Apple poniosło klęskę nie tylko biznesową, ale i wizerunkową. 

Ponadto w roku 1995 Apple zezwolił kilku firmom na produkowanie klonów Maców. Te okazały się nie tylko szybsze od oryginałów, ale i tańsze. Słupki sprzedaży znów niebezpiecznie spadły. 

Czytaj też: Apple dzieliło od bankructwa 90 dni. Jak gigant uratował się z opresji? 

Władze Apple w 1996 roku podjęły decyzję, która, jak się później okazało, uratowała spółkę. Za 402 mln dolarów nastąpiło przejęcie spółki NeXT założonej dekadę wcześniej przez Steve'a Jobsa. Tym samym drogi założyciela firmy i jego macierzystej firmy znów się zbiegły. 

Początkowo jednak Jobs nie miał odgrywać istotnej roli w Apple. Był jedynie konsultantem. W połowie roku prezes Gil Amelio ustąpił ze stanowiska, a Steve Jobs został prezesem przejściowym. I znów pokazał swój geniusz. 

iMac iMac Fot. Apple

Steve Jobs prezentuje iMaca

Steve Jobs przeanalizował portfolio Apple i doszedł do jednego wniosku: produktów było za dużo. Ich nazwy i parametry nic nie mówiły konsumentom. Apple, który wprowadził na rynek przełomowy Macintosh zdawał się zapomnieć o swojej głównej zasadzie: komputer miał być przyjazny dla użytkownika. 

Stąd też pojawiła się koncepcja nowego komputera, w którym konsumenci mogliby się zakochać od pierwszego wejrzenia. Tak powstał iMac. Komputer na pierwszy rzut oka wyróżniający się z tłumu szarych pudeł. 

Steve Jobs w maju 1998 roku, podczas konferencji pod znamiennym hasłem "Back on Track",  zaprezentował futurystycznie wyglądającą maszynę - połączenie mlecznego, transparentnego tworzywa z kolorowym dawało niesamowity efekt. Komputer robił spore wrażenie. Był niepowtarzalny. 

Macintosh i iMac Macintosh i iMac Fot. Apple

Pierwszy iProdukt

iMac był przełomowy przynajmniej z kilku względów. Zaprojektował go Jonathan Ive, legendarny designer, który stoi również za iPodem i iPhonem.

Pierwszy produkt z "i" w nazwie przyciągał uwagę nie tylko futurystyczną formą komputera all-in-one z piętnastocalowym ekranem CRT. Był też przełomowy pod względem wyposażenia. Nie posiadał stacji dyskietek. W roku 1998 była to decyzja o wiele bardziej kontrowersyjna niż usunięcie portu słuchawkowego z iPhone'a. 

Steve Jobs tłumaczył literkę "i" w nazwie pięcioma angielskimi słowami: internet,
individual, instruct, inform, inspire

Odważną decyzją było też wyposażenie iMaca w procesor PowerPC G3. Stosowany był wówczas w high-endowej linii komputerów Power Macintosh. Z dzisiejszej perspektywy 233 MHz i 32Mb pamięci RAM wydają się mizernym osiągnięciem, 20 lat temu komputer o takich parametrach był jednak niezwykle szybki. 

iMac wyposażono za to w porty USB oraz wewnętrzny modem i port sieciowy. To oznaczało, że komputer mógł w prosty sposób połączyć się z rodzącym się wówczas internetem. 

Materiały prasowe iMaca Materiały prasowe iMaca Źródło: Apple

Wielki sukces Apple

iMac bez wątpienia uratował Apple. W ciągu pierwszy czterech miesięcy nowy komputer kupiło ponad 800 tys. osób dając firmie zastrzyk niezbędnej gotówki - przychód wyniósł blisko miliard dolarów. 

Komputer Apple nie tylko zapoczątkował kluczową dla firmy serię iProduktów. Jest jednym z nielicznych produkowanych do dziś. Nie wszystkie aspekty nowe iMaca były przez użytkowników akceptowane. Jednym z najbardziej krytykowanych elementów nowego designu była okrągła myszka. Dla wielu do dziś jest ona symbolem tego, że Apple czasami popełnia błędy.  

Mysz iMaca
Fot. Factory/Wikipedia (Creative Commons)

W 2017 roku Apple dostarczył na rynek blisko 20 mln komputerów. Zwiększył udział w rynku z poziomu 7,1 do 7,6 proc. utrzymując tym samym czwartą pozycję w rankingu największych producentów. Wyprzedzają go HP, Lenovo i Dell. 

Więcej o: