Mapy Google dla zaawansowanych. Podpowiadamy jak wykorzystać pełnię możliwości aplikacji [PORADNIK]

W ostatnim czasie Google skupia się w Mapach głównie na ułatwieniu znalezienia ciekawych miejsc czy punktów gastronomicznych. Aplikacja ma jednak wiele do zaoferowania użytkownikom, którzy chcą wykorzystać je do bardziej zaawansowanych celów, np. planowania podróży. Podpowiadamy 5 przydatnych funkcji na przykładzie aplikacji na Androida.
Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

1) Często odwiedzane miejsca

Zacznijmy od najprostszej, ale wciąż dość przydatnej funkcji - czyli oznaczania często odwiedzanych miejsc. W aplikacji Mapy możemy oznaczyć lokalizację domu i pracy, dodatkowo oznaczając miejsce charakterystyczną ikonką. Następnym razem wpisując w nawigację "Dom" aplikacja sama wybierze odpowiedni adres.

Mapy pozwalają na tej samej zasadzie na dodawanie etykiet do konkretnych adresów. Wystarczy wybrać punkt na mapie, kliknąć na "Etykieta", a następnie wybrać jedno z haseł (np. "szkoła" czy "siłownia") lub wpisać własne. Od tej pory wybrane miejsce będzie zapamiętane i oznaczone flagą na mapie.

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

2) Zapisuj ciekawe miejsca

Kolejna, nieco podobna funkcja jest za to bardzo przydatna osobom szczegółowo planującym np. wakacyjny wyjazd. Mapy pozwalają w prosty sposób zapamiętać konkretne miejsce. Bez znaczenia czy jest miasto, konkretna atrakcja turystyczna czy dowolny nieokreślony punkt na mapie. Wystarczy rozwiązując szczegóły miejsca i kliknąć "Zapisz".

Do wyboru są trzy listy "Ulubione", "Chce pojechać" i "Miejsca oznaczone gwiazdką", ale można dodawać swoje listy i zachować je dla siebie lub dzielić się nimi ze znajomymi. W ten sposób można łatwo oznaczyć każdy punkt wycieczki, który będzie widoczny bez wchodzenia w wyszukiwarkę. Co ważne listy są przypisane do konta Google i wyświetlają się na wszystkich urządzeniach.

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

3) Zmień widok i zmierz odległość

Widok satelitarny to prawdopodobnie jedna z najprzydatniejszych funkcji dla osób, które wizualnie szukają konkretnego punktu lub są po prostu ciekawe świata. Google oferuje dobrej jakości zdjęcia satelitarne, a dostęp do nich jest bardzo łatwy z poziomu map. Poza tym, mamy możliwość włączenia widoku terenu, dzięki czemu można łatwo ocenić ukształtowanie okolicy.

Poza tym od jakiegoś czasu zarówno w aplikacji, jak i w przeglądarce można mierzyć odległości w linii prostej. Funkcja świetnie działa zarówno na mniejszych jak i większych odległościach, a bardziej doświadczonym użytkownikom pozwala "na oko" ocenić np. czas lotu między wybranymi miastami.

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

4) Korzystaj bez internetu

Z Map Google możesz korzystać za granicą czy w miejscach słabo zaludnionych. Nie wszędzie mamy stały dostęp do internetu, ale aplikacja giganta z Mountain View pozwala na ściągnięcie fragmentu map do pamięci urządzenia i korzystanie z nich offline. W tym trybie możemy nie tylko przeglądać okolicę, ale także korzystać z nawigacji.

Aby skorzystać z map bez internetu trzeba wcześniej ściągnąć interesujący nas fragment świata. W tym celu należy wejść w zakładkę "Mapy offline", a następnie "Wybierz własną mapę". Teraz wystarczy w wyświetlanej ramce zmieścić interesujący nas fragment i kliknąć na "Pobierz".

Mapy Google dla zaawansowanych Mapy Google dla zaawansowanych fot. screen

5) Gdzie byłem wczoraj?

Google wie o nas więcej niż byśmy się tego spodziewali. Na koniec funkcja, która bardziej niż konkretnym celom służy raczej zaspokojeniu ciekawości. Jeśli tylko zezwoliliście amerykańskiemu gigantowi na zapamiętywanie lokalizacji telefonu, będzie was nieustannie śledził, ale może się tymi danymi z wami podzielić.

Swoją historię lokalizacji można sprawdzić wchodząc w zakładkę "Twoja oś czasu". Wybierając dowolny dzień z kalendarza można sprawdzić gdzie byliśmy wczoraj, w zeszłym miesiącu czy nawet dwa lata wcześniej. Google świetnie rozpoznaje nie tylko trasy przebyte piszo, a podpowiada nawet czy podróż odbyliśmy samochodem, pociągiem, metrem, autobusem, samolotem czy nawet promem. Podaje też przybliżone odległości i czas.

Więcej o: