28 lat temu wysłano pierwszego e-maila do Polski. Oto jak pojawił się u nas internet

Dokładnie 28 lat temu w Krakowie został odebrany pierwszy e-mail w Polsce. Było to bezprecedensowe wydarzenie w kraju, które zapoczątkowało nasze narodziny w ogólnoświatowej sieci. Z tej okazji przypominamy jak wyglądały początki internetu nad Wisłą.
Komunikacja Komunikacja Fot. Shutterstock

Trudne początki internetu w Polsce (1990)

Droga do połączenia Polski do internetu nie była łatwa. W czasach zimnej wojny, Polska jako kraj bloku wschodniego była odcięta od ogólnoświatowej sieci przez państwa zachodnie (COCOM). Na zdjęcie embargo musieliśmy poczekać do początku lat 90-tych. To właśnie w pierwszych miesiącach tamtej dekady Polska została podłączona do ogólnoświatowej sieci.

Jedną z ważniejszych dat był 19 listopada 1990 r., kiedy Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie, jako pierwszy podmiot w Polsce otrzymał adres IP (o numerze 192.86.14.0). Został on nadany przez Ministerstwo Obrony USA.

Poczta elektroniczna Poczta elektroniczna fot. Shutterstock

Pierwszy e-mail wysłany do Polski (1990)

Pierwszy e-mail w historii Polski został wysłany 20 listopada 1990 r. (między godziną 10:57 a 13:25) z siedziby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie przez dr Grzegorza Poloka i mgr Pawła Jałochę.

Został dostarczony na adres 'user%chopin.decnet@uxplgw.cern.ch' i odebrany przez mgr. inż. Andrzeja Sobalę w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie. Historyczna wiadomość była pierwszym 'prawdziwym' e-mailem odebranym w Polsce. Dziś obchodzimy 28 rocznicę tego wydarzenia.

Co ciekawe, zaledwie tydzień wcześniej w USA światło dzienne ujrzał projekt usługi WWW. Oba wydarzenia nie miały jednak ze sobą żadnego związku.

Internet w Polsce Internet w Polsce fot. india.blog.nimbuzz.com

Symboliczny początek internetu w Polsce (1991)

Nieco wcześniej, w maju 1990 r. Polska została członkiem europejskiej sieci EARN, jednej z gałęzi ogólnoświatowej sieci BITNET. W lipcu krajowy węzeł sieci został połączony z węzłem w Kopenhadze (łączem o przepustowości 9600 bitów na sekundę). O działającym internecie nie było jednak jeszcze mowy.

Dopiero 17 sierpnia 1991 roku, korzystając z tej sieci po raz pierwszy w historii wysłano e-maila (a więc nawiązano połączenie) w terytorium Polski. Wiadomość została przesłana po protokole TCP/IP z z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego w Uniwersytecie Kopenhaskim.

Tę datę uznaje się dziś za symboliczny początek internetu w Polsce.

Pierwszy numer 'Donosów' z 2 sierpnia 1989 r. Pierwszy numer 'Donosów' z 2 sierpnia 1989 r. fot. http://oldwww.fuw.edu.pl/donosy/

Pierwszy numer "Donosów" - pierwszej polskiej gazety elektronicznej (1989)

Mało kto zdaję sobie sprawę, że jeszcze przed oficjalnym podłączeniem Polski do internetu istniała pierwsza polska gazeta wirtualna. Dziennik 'Donosy' powstał w sierpniu 1989 roku za sprawą osób związanych z Wydziałem Fizyki UW.

Początkowo gazeta była miejscem informowania znajomych o bieżących wydarzeniach w Polsce. Po pewnym czasie przekształciła się jednak w codzienny serwis informacyjny.

Światłowody Światłowody fot. blizzy78 | Flickr (CC 2.0)

Pierwsza polska firma w internecie (1992)

Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania jakiejkolwiek firmy bez dostępu do internetu i w latach 90. XX wieku również szybko zaczęto o tym myśleć. Już w sierpniu 1992 roku do internetu została podłączona firma ATM. Było to pierwsze prywatne przedsiębiorstwo w kraju podłączone do ogólnoświatowej sieci.

Rok później ATM jako pierwsza polska prywatna firma zaczęła oferować komercyjny dostęp do internetu.

Polska Strona Domowa Polska Strona Domowa fot. http://oldwww.fuw.edu.pl

Powstanie WWW i pierwszej strony internetowej (1993)

W tamtym czasie internet w kształcie znanym nam dziś dopiero raczkował. Dopiero w kwietniu 1993 roku CERN uwolnił standard WWW i udostępnił pierwszą stronę w ogólnodostępnej sieci. 

Na pierwszą polską stronę internetową nie trzeba było długo czekać. W sierpniu 1993 roku na Uniwersytecie Warszawskim został uruchomiony pierwszy polski serwer WWW, na którym za sprawą Wydział Fizyki UW znalazła się "Polska Strona Domowa". Obecnie serwis już nie istnieje.

Czytaj też: 28 lat temu powstało WWW. Oto, jak kiedyś wyglądały strony internetowe

Więcej o: