Droga do połączenia Polski do internetu nie była łatwa. W czasach zimnej wojny, Polska jako kraj bloku wschodniego była odcięta od ogólnoświatowej sieci przez państwa zachodnie (COCOM). Na zdjęcie embargo musieliśmy poczekać do początku lat 90-tych. To właśnie w pierwszych miesiącach tamtej dekady Polska została podłączona do ogólnoświatowej sieci.
Jedną z ważniejszych dat był 19 listopada 1990 r., kiedy Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie, jako pierwszy podmiot w Polsce otrzymał adres IP (o numerze 192.86.14.0). Został on nadany przez Ministerstwo Obrony USA.
Pierwszy e-mail w historii Polski został wysłany 20 listopada 1990 r. (między godziną 10:57 a 13:25) z siedziby Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie przez dr Grzegorza Poloka i mgr Pawła Jałochę.
Został dostarczony na adres 'user%chopin.decnet@uxplgw.cern.ch' i odebrany przez mgr. inż. Andrzeja Sobalę w Instytucie Fizyki Jądrowej w Krakowie. Historyczna wiadomość była pierwszym 'prawdziwym' e-mailem odebranym w Polsce. Dziś obchodzimy 28 rocznicę tego wydarzenia.
Co ciekawe, zaledwie tydzień wcześniej w USA światło dzienne ujrzał projekt usługi WWW. Oba wydarzenia nie miały jednak ze sobą żadnego związku.
Nieco wcześniej, w maju 1990 r. Polska została członkiem europejskiej sieci EARN, jednej z gałęzi ogólnoświatowej sieci BITNET. W lipcu krajowy węzeł sieci został połączony z węzłem w Kopenhadze (łączem o przepustowości 9600 bitów na sekundę). O działającym internecie nie było jednak jeszcze mowy.
Dopiero 17 sierpnia 1991 roku, korzystając z tej sieci po raz pierwszy w historii wysłano e-maila (a więc nawiązano połączenie) w terytorium Polski. Wiadomość została przesłana po protokole TCP/IP z z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego w Uniwersytecie Kopenhaskim.
Tę datę uznaje się dziś za symboliczny początek internetu w Polsce.
Mało kto zdaję sobie sprawę, że jeszcze przed oficjalnym podłączeniem Polski do internetu istniała pierwsza polska gazeta wirtualna. Dziennik 'Donosy' powstał w sierpniu 1989 roku za sprawą osób związanych z Wydziałem Fizyki UW.
Początkowo gazeta była miejscem informowania znajomych o bieżących wydarzeniach w Polsce. Po pewnym czasie przekształciła się jednak w codzienny serwis informacyjny.
Dziś nie wyobrażamy sobie funkcjonowania jakiejkolwiek firmy bez dostępu do internetu i w latach 90. XX wieku również szybko zaczęto o tym myśleć. Już w sierpniu 1992 roku do internetu została podłączona firma ATM. Było to pierwsze prywatne przedsiębiorstwo w kraju podłączone do ogólnoświatowej sieci.
Rok później ATM jako pierwsza polska prywatna firma zaczęła oferować komercyjny dostęp do internetu.
W tamtym czasie internet w kształcie znanym nam dziś dopiero raczkował. Dopiero w kwietniu 1993 roku CERN uwolnił standard WWW i udostępnił pierwszą stronę w ogólnodostępnej sieci.
Na pierwszą polską stronę internetową nie trzeba było długo czekać. W sierpniu 1993 roku na Uniwersytecie Warszawskim został uruchomiony pierwszy polski serwer WWW, na którym za sprawą Wydział Fizyki UW znalazła się "Polska Strona Domowa". Obecnie serwis już nie istnieje.
Czytaj też: 28 lat temu powstało WWW. Oto, jak kiedyś wyglądały strony internetowe