Oba bieguny, Berlin i Sucha Beskidzka. Strajki klimatyczne na ulicach miast na całym świecie

Ponad trzy tysiące miejsc na świecie, kilkadziesiąt w Polsce i najpewniej dziesiątki lub setki tysięcy ludzi - dziś odbywają się kolejne globalne strajki klimatyczne. "Opuszczamy szkołę, by pokazać, że nie poprzestaniemy na słowach i obietnicach" - mówią ich uczestnicy.
Strajk Klimatyczny w Warszawie Strajk Klimatyczny w Warszawie Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

"By zmienić wszystko, potrzebujemy każdego"

'By zmienić wszystko, potrzebujemy każdego. Każdy jeden z nas musi przyłączyć się do ruchu klimatycznego. Nie wystarczy powiedzieć, że nas to obchodzi. Trzeba to pokazać' - napisała Greta Thunberg z okazji listopadowego strajku klimatycznego. Kolejny raz w tym roku młodzież, i nie tylko, na całym świecie wyszła na ulice, by wezwać rządzących do konkretnych działań ws. kryzysu klimatycznego. Thunberg inspiruje młodych do protestów swoimi copiątkowymi strajkami szkolnymi od ponad roku.

Strajk Klimatyczny w Warszawie Strajk Klimatyczny w Warszawie Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Ponad 20 protestów w Polsce

Podobnie jak w poprzednich masowych protestach, przyłączyła się do nich także polska młodzież. Hasłem protestów było, 'Dosyć słów, teraz czyny'. 'Opuszczamy szkołę, by pokazać, że nie poprzestaniemy na słowach i obietnicach, ponieważ potrzebne są realne działania. Katastrofa klimatyczna nie poczeka na odpowiedni moment' - informowali przed wydarzeniem organizatorzy. 

Strajk Klimatyczny w Suchej Beskidzkiej Strajk Klimatyczny w Suchej Beskidzkiej Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl

Warszawa i Sucha Beskidzka

Strajki klimatyczne były zapowiedziane w 24 miejscach w Polsce. Największy marsz odbył się w Warszawie. Poza tym, młodzi ludzie protestowali m.in. w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Kielcach i Suchej Beskidzkiej. 

Strajk Klimatyczny w Berlinie Strajk Klimatyczny w Berlinie Michael Sohn / AP

500 protestów w Niemczech

Na ulicach Berlina demonstruje, według organizatorów, pięćdziesiąt tysięcy osób. W innych większych niemieckich miastach także po kilkadziesiąt tysięcy. Z powodu manifestacji policja od rana ostrzega przed utrudnieniami w komunikacji. Zamknięte dla ruchu zostały ulice w centrum niemieckiej stolicy. W proteście przeciwko władzy, która - jak twierdzą demonstranci - nie przykłada odpowiedniej wagi do walki o ochronę klimatu, kilkudziesięciu aktywistów wskoczyło do lodowatej o tej porze roku rzeki Sprewy.
Demonstracje na rzecz ochrony klimatu odbywają się dziś w 513 niemieckich miastach. Zorganizowano je na trzy dni przed rozpoczęciem Konferencji Klimatycznej ONZ w Madrycie.

Strajk Klimatyczny w Warszawie Strajk Klimatyczny w Warszawie Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Naukowcy protestowali na biegunach

Protesty odbywają się nie tylko w dużych miastach, ale też w bardzo odległych miejscach. Demonstrowali m.in... naukowcy prowadzący badania na obu biegunach. Badacze w Arktyce zrobili sobie zdjęcie z transparentem z hasłem: "My dostarczyliśmy fakty. Teraz jest czas działać!".
 

Strajk Klimatyczny w Hiszpanii. Policja zatrzymuje kobietę, która protestuje przeciwko zjawisku konsumpcjonizmu przy okazji Czarnego Piątku Strajk Klimatyczny w Hiszpanii. Policja zatrzymuje kobietę, która protestuje przeciwko zjawisku konsumpcjonizmu przy okazji Czarnego Piątku Fot. Paul White / AP Photo

Przeciwko Black Friday

29 listopada przypada Black Friday, początek "sezonu zakupowego" - tymczasem konsumpcjonizm jest coraz częściej krytykowany, jako siła napędzająca niszczenie środowiska. Hasła przeciwko konsumizmowi pojawiały się na strajkach na świecie, a także w Polsce. Organizatorzy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego pisali:

"Chcielibyśmy, by ludzie zamiast stać w kolejkach, poszli na nasz strajk. W obliczu katastrofy nic nie jest ważniejsze, niż jej powstrzymanie."

W przeddzień globalnych protestów aktywiści Greenpeace zaprotestowali przed galerią handlową w Krakowie.

Strajk Klimatyczny w Warszawie Strajk Klimatyczny w Warszawie Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Miliony na protestach dla klimatu

Wydarzenie ma charakter globalny. Dotychczas manifestacje zgłoszono w ponad trzech tysiącach miejsc w 153 państwach. W poprzednim strajku we wrześniu, jednego dnia protestowały cztery miliony ludzi, a przez cały tydzień - siedem milionów.

Strajk Klimatyczny w Warszawie Strajk Klimatyczny w Warszawie Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Wyborcza.pl

Strajk dla każdego

Organizatorzy manifestacji w Polsce podkreślają, że strajk - choć bierze w nim udział głównie młodzież - jest inkluzywny i zapraszają na niego każdego "bez względu na płeć, wiek, poglądy czy wiarę", ponieważ problem kryzysu klimatycznego dotyczy wszystkich.

Strajk Klimatyczny w Kielcach Strajk Klimatyczny w Kielcach Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl

Postulaty młodzieży

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przedstawia sześć żądań, z których przynajmniej pod niektórymi podpisały się przed wyborami prawie wszystkie partie polityczne: 

  • prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki;
    głoszenie stanu kryzysu klimatycznego przez władze;
  • zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej;
  • wzięcie na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym prze media;
  • przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną;
  • przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Strajk Klimatyczny Łodzi Strajk Klimatyczny Łodzi Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Niedługo szczyt klimatyczny

Strajki klimatyczne w tym miesiącu odbywają się na kilka dni przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie. Młodzież chce wywierać presję na rządzących, by przeszli od słów do czynów w kwestii kryzysu klimatycznego. Na samym szczycie też można spodziewać się protestów i happeningów. 

Więcej o: