Cyberbezpieczeństwo to temat nie tylko dla dużych firm, dotyczy to także small businessu

Jeżeli myślicie, że dane w waszym komputerze, czy telefonie nie są interesujące dla złodziei, to się mylicie. Jak nie dać się przechytrzyć złoczyńcom? M.in. na ten temat rozmawiam z Pawłem Jurkiem, ekspertem ds cyberbezpieczeństwa.

Cyberbezpieczeństwo to temat, który bardzo powoli przedostaje się do świadomości opinii publicznej. Większość z nas myśli, że złodziei interesują informacje zawarte w komputerach służb, ministerstw, czy ogromnych firm, na pewno nie small biznesu. Eksperci ostrzegają nas jednak przed takim podejściem. Na wirtualne ataki narażone są nie tylko duże organizacje, ale także małe przedsiębiorstwa.

Zobacz wideo

W obecnym świecie, który jest coraz bardziej zależny od technologii, bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni staje się niezbędnym elementem prowadzenia biznesu. Właściciele firm i kierownictwo powinni być świadomi, że ataki cybernetyczne to rzeczywiste zagrożenie dla ich działalności, które może nie tylko zakłócić produkcję i funkcjonowanie przedsiębiorstwa, ale także zaszkodzić jego reputacji. Bez względu na sektor działalności czy wielkość firmy, żaden biznes nie jest całkowicie odporny na potencjalne cyberataki. Osoby zajmujące się cyberprzestępczości zdają sobie sprawę ze słabych zabezpieczeń w small biznesach, dlatego często biorą je na celownik. Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością?

„Dla zapewnienia należytej odporności organizacji na ataki, kluczowe jest osiągnięcie równowagi w wielu aspektach. Analizy ryzyka, odpowiedniego planowania procesów, kultury cyberbezpieczeństwo wśród pracowników aż po zabezpieczenia techniczne i procedury postępowania w wypadku skutecznego ataku" - mówi Paweł Jurek dyrektor rozwoju biznesu w DAGMA Bezpieczeństwo IT, ekspert z zakresu cybersecurity. W rozmowie poruszamy temat obszernego raportu „Cyberbezpieczeństwo – wyzwania dla biznesu" będącego skarbnicą wiedzy z zakresu zabezpieczenia przed cyberatakiem. Główne hasło tego opracowania brzmi: Inwestowanie w cyberbezpieczeństwo dziś nie jest luksusem, ale koniecznością. Raport możecie zobaczyć tutaj.

MATERIAŁ SPONSOROWANY MARKI ESET

Więcej o: