Spłata kredytu przed terminem. Czy to się opłaca?

Banki umożliwiając częściową lub całkowitą spłatę kredytu przed terminem, tracą na swoich klientach. Dlatego w wielu przypadkach decydują się na wprowadzenie prowizji, która ma pokryć potencjalną stratę

Osoby decydujące się na spłatę kredytu w pierwszych latach kredytowania nie są wymarzonymi klientami dla wielu banków. Wtedy bowiem odsetki od kredytu są często najwyższe, a co za tym idzie także zyski banków. Niektóre banki licząc się z taką ewentualnością pobierają więc opłatę za całkowitą lub częściową spłatę kredytu przed terminem. Zazwyczaj nazywana jest ona prowizją od wcześniejszej spłaty.

- W BNP Paribas Banku, jeśli klient korzysta z aktualnej oferty promocyjnej, prowizja za przedterminową lub częściową spłatę kredytu wynosi 1,5 proc. przez okres 5 lat . W ofercie standardowej prowizja wynosi 1,5 proc przez okres 3 lat. Po tym okresie prowizja nie jest pobierana i można spłacić kredyt bez dodatkowych opłat- zaznacza Katarzyna Żądło, rzecznik prasowy banku.

Inaczej wygląda system opłat nakładany na klienta w Deutsche Banku. - Prowizja od wcześniejszej spłaty kredytu mieszkaniowego wynosi 2 proc. od kwoty kredytu pozostałej do spłaty- podkreśla Joanna Nagierska z departament komunikacji Deutsche Bank PBC S.A.

W dużo lepszej sytuacji, w przypadku chęci spłaty kredytu we wcześniejszym terminie, znajdują się osoby z zaciągniętymi kredytami w mBanku i MultiBanku. Prowizja za wcześniejszą spłatę wynosi w nich bowiem 0 proc. - Oba banki nie pobierają opłat od klientów, którzy częściowo nadpłacają kredyt, na przykład przelewając na rachunek kwoty wyższe niż należności wynikające z harmonogramu spłaty. Minimalne tempo spłaty kredytu ustala bowiem harmonogram. Jeśli klient chce i ma możliwość spłacić kredyt wcześniej, bank nie ma nic przeciwko temu- mówi Łukasz Kling z biura prasowego bankowości detalicznej MultiBanku.

Dodatkowo klient, który nadpłaca kredyt w mBanku lub MultiBanku, ma możliwości wyboru- spłacając wcześniej kredyt w części może wybrać wariant spłaty z zachowaniem dotychczasowej wartości rat i skróceniem okresu kredytowania lub zmniejszenie wartości rat przy zachowaniu okresu kredytowania.

Kto spłaca wcześniej?

Trudno jednoznacznie określić liczbę osób, które decydują się na spłatę kredytu przed terminem, gdyż większość banków nie prowadzi takich statystyk. - Nie szacujemy regularnie udziału kredytów spłaconych przed terminem- podkreśla Kling.

Jak zaznacza Nagierska do głównych przyczyn wcześniejszego spłacania kredytu należą między innymi sprzedaż kredytowanej nieruchomości, otrzymanie spadku przez kredytobiorcę czy rozwód kredytobiorców, co wiąże się w związku z tym z koniecznością podziału majątku. - Klienci spłacający kredyty wcześniej są traktowani przez bank tak samo jak pozostali i nie mają przez to ułatwionej sytuacji przy wnioskach o nowe kredyty- mówi Nagierska.

Więcej o: