Na numizmatach możesz zarobić nawet kilka tysięcy procent. Ale moneta monecie nierówna

Jedną z bardziej opłacalnych i bezpieczniejszych inwestycji jest numizmatyka lub zakup monet bulionowych. Na monetach można zarabiać i to niemało.

Inwestującym w numizmaty mogą się zdarzyć zyski rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset procent. Jednak czas potrzebny na realizację zysku nie jest określony sztywnymi ramami. Zdarza się, że w dniu emisji monety (czyli w dniu, w którym emitent - np. bank centralny - dokonuje fizycznego jej wydania) cena na wolnym rynku jest znacznie wyższa od ceny emisyjnej. Niekiedy jednak na zyski trzeba czekać latami. Ich rozmiar potrafi jednak wynagrodzić cierpliwość.

Czym różni się moneta bulionowa od tej kolekcjonerskiej? Oczywiście nie nominałem, a metalem z którego została wykonana. Monety bulionowe to inaczej monety lokacyjne lub inwestycyjne wykonane z metali szlachetnych (głównie złota, srebra, platyny) bite tylko i wyłącznie w celach inwestycyjnych. Próba metalu nie może być mniejsza niż 900. Monety bulionowe są dostępne w różnych wagach, które zwykle są wielokrotnością lub częścią 1 uncji (1/10 uncji, 1 uncji, 2 uncje). Niekiedy jednak spotykane są też monety kilogramowe, a nawet cięższe.

Monety bulionowe stanowią ciekawą alternatywę do monet kolekcjonerskich (numizmatów), szczególnie dla osób, które chcą zainwestować pieniądze w szlachetny metal, a nie interesują się numizmatyką i nie znają się na tym. Wartość monet bulionowych jest w całości zależna od aktualnych cen metali szlachetnych. Natomiast monety kolekcjonerskie o tej samej zawartości złota (bądź srebra lub platyny) co monety bulionowe są droższe o wartość numizmatyczną.

Wartość numizmatyczna zależy w głównej mierze od ilości wybitych egzemplarzy, a pośrednio od ich popularności. Monety bulionowe stanowią też ciekawą alternatywę w stosunku do sztabek ze złota. Są bardziej rozpoznawalne i tym samym łatwe do zbycia w każdym miejscu na świecie. Natomiast w przypadku sztabek takiego problemu nie będziemy mieli tylko jeśli pochodzą z renomowanych mennic. Ponadto monety ze względu na złożony kształt i niewielki rozmiar są też trudniejsze do sfałszowania.

Należy jednak pamiętać, że monety będą zawsze nieznacznie droższe od sztabek ze względu na koszty związane w ich wybiciem. Oczywiście przy odsprzedaży jest to uwzględniane w cenie.

Rynkowe rarytasy

W ostatnim roku największą stopę zwrotu przyniosły emisje najpopularniejsze - pierwsza będąca hołdem dla ofiar katastrofy smoleńskiej oraz druga upamiętniająca beatyfikację Jana Pawła II. Dla przykładu złota moneta dotycząca Smoleńska o nominale 100 zł dziś jest warta ok. 20 proc. powyżej ceny emisyjnej. Ponad 30 proc. wzrost dotyczy monety związanej z beatyfikacją o nominale tysiąca zł.

Bez żadnych wątpliwości w tym roku na szczególną uwagę zasługują planowane przez Narodowy Bank Polski monety z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012. Nasz bank centralny planuje wyemitować monetę o niespotykanym nominale 500 zł wybitą w czystym złocie i cechującą się bardzo niskim nakładem - zaledwie 1000 egzemplarzy.

Niemniej jednak istnieje wiele "ponadnarodowych" emisji, które cieszą się wyjątkową popularnością na wszystkich kontynentach. Można do nich zaliczyć monety z serii "Skarby Australii", "Masterpieces of Art" (dawniejsza nazwa - "Ars Vaticana") czy "Okna Niebios".

Monety z serii "Skarby Australii" są uświetnione naturalnymi bogactwami tego kontynentu - szafirami, opalami, diamentami, samorodkami złota i perłami. "Masterpieces of Art" to najpiękniejsze i najsłynniejsze obrazy największych artystów uwiecznione w szlachetnych kruszcach, zdobione kryształami Swarovskiego. Natomiast "Okna Niebios" to seria prezentująca znane każdemu, słynne witraże budowli z całego świata.

Wśród monet bulionowych najpopularniejszą monetą na świecie jest Złoty Krugerrand bity w RPA. Oprócz walorów inwestycyjnych i kolekcjonerskich Krugerranda wyróżnia płynność, umożliwiająca natychmiastowe odsprzedanie monety niezależnie od sytuacji na rynku. Na wagę Krugerranda (33,930 gramów) składa się uncja czystego złota i niecałe 3 gramy miedzi. Dzięki temu moneta jest bardziej odporna na zarysowania, a także wyróżnia się nietypową barwą.

Innymi popularnymi monetami są Liść Klonowy (Maple Leaf) tłoczony przez Kanadyjską Mennicę Królewską ze złota z miejscowych kopalń. Awers monety zdobi motyw liścia klonu, który od początku pozostaje bez zmian, a także próba, waga i napis "Fine Gold". Na odwrocie znajduje się portret królowej Elżbiety II (trzecia już wersja), rok wydania oraz nominał - 50 dolarów. Kolejną popularną monetą jest Amerykański Orzeł (American Eagle). Jest to 22-karatowa złota moneta emitowana od 1986 roku którą zdobi wizerunek Statuy Wolności oraz lecącego orła, bita przez United States Mint. Najpopularniejszą europejską monetą jest Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker), produkowany przez Mennicę Austriacką od 1989 roku. Co ciekawe Filharmonik to także pierwsza moneta bulionowa wyemitowana w walucie Euro.

Początki zawsze są trudne. Inwestując należy dokonywać przemyślanych wyborów - najlepiej samodzielnych i w pełni świadomych Na polskim rynku jest wielu dealerów zajmujących się sprzedażą oraz skupem monet bulionowych. Decydując się na inwestycję warto szukać specjalistów posiadających możliwie najdłuższe doświadczenie w branży.

Nowa działalność banków: Kantory, opłacanie rachunków, nieruchomości >>

Więcej o: