W Kompanii Węglowej coraz lepiej. "Nie jest już ani trupem, ani Titanikiem". Sierpień jest decydujący

Nowa Kompania Węglowa, która ma być utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej (KW) i czterech innych zakładów spółki, musi powstać do końca sierpnia - powiedział w czwartek prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski. - Firma nie jest już trupem - dodał z optymizmem.

- Kończą się możliwości kontynuowania działalności bez dodatkowego zastrzyku kapitału. Udało nam się przetrwać znacząco dłużej, niż planowaliśmy, ale kończą się biznesowe możliwości ratowania płynności. Muszą wejść inwestorzy, żeby ten projekt miał sens i żebyśmy mogli dalej się restrukturyzować - powiedział prezes KW podczas czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach.

Ostateczny termin w sierpniu

W poniedziałek resort skarbu poinformował, że powstanie Nowej Kompanii Węglowej, która przejmie niektóre kopalnie Kompanii Węglowej i zapewni ich dalsze funkcjonowanie, jest planowane na połowę sierpnia i że właśnie domykany jest proces zapewnienia finansowania działalności spółki.

Wcześniej wiceminister skarbu i pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego Wojciech Kowalczyk zapowiadał, że spółka może zacząć działać na przełomie czerwca i lipca. W połowie czerwca wskazywano jako termin przełom lipca i sierpnia.

"Jestem optymistą"

Prezes Sędzikowski dodał, że rozmowy z inwestorami są zaawansowane. - To jest bardzo intensywny proces badania spółki przez inwestorów. My przygotowaliśmy się do tego, jest dużo dokumentów, idzie to w szybkim tempie, jestem optymistą. Właśnie to daje olbrzymie szanse na to, że w sierpniu będzie Nowa Kompania Węglowa i że inwestorzy złożą oferty, zawrzemy wszystkie potrzebne umowy w tym procesie i zrobimy to - mówił.

Prezes poinformował też, że proces restrukturyzacji KW przebiega dobrze. Wyniki finansowe osiągnięte w pierwszym półroczu są - jak mówił - znacznie lepsze od zaplanowanych i przybliżają do celu, jakim jest ponad 2 mld zł wyniku EBITDA przy sprzedaży ponad 28 mln węgla rocznie dla tzw. Nowej Kompanii Węglowej w 2017 r.

"Kompania Węglowa nie jest trupem"

W pierwszym półroczu KW uzyskała wynik EBITDA na poziomie 240,4 mln zł, wyższy od zaplanowanego o 21 mln zł. Sprzedaż węgla w pierwszej połowie roku wyniosła 14,8 mln ton węgla i dała przychody wyższe od planowanych o 138 mln zł. Sprzedaż krajowa i zagraniczna były wyższe odpowiednio o 4 proc. i 17,2 proc., zaś stan zapasów węgla był niższy od założonego o 18 proc. i wynosi obecnie ok. 3 mln ton.

- Proces restrukturyzacji przebiega dobrze, operacyjnie poprawiamy swoje wyniki, przede wszystkim koszty jednostkowe. Mogę powiedzieć, że KW, a szczególnie Nowa Kompania Węglowa, nie jest ani trupem, ani "Titanikiem" - powiedział prezes Sędzikowski.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: