Polacy po 50 szczęśliwi mimo niskich zarobków. Ponad połowa ma samochód, a sześciu na tysiąc... własny jacht

Mimo że dochód 40 proc. osób w wieku powyżej 50. roku życia nie przekracza 2 tys. zł miesięcznie, co drugi Polak w tej grupie wiekowej jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej. Ośmiu na dziesięciu mieszka we własnych czterech kątach, a sześciu na tysiąc posiada... jacht.

Jak wynika z badania "Sytuacja finansowa Polaków 50+" zrealizowanego przez Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów, co czwarte gospodarstwo domowe osób w grupie wiekowej 50+ zarabia powyżej 3 tys. zł. Tyle samo otrzymuje od 1,2 do 2 tys. zł. Co piąte ma do dyspozycji od 2 do 3 tys. zł, a mniej niż 1,2 tys. zł musi wystarczyć 14 proc. osób.

Mimo relatywnie niskich zarobków, niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest tylko 29 proc. Polaków 50+. Zdecydowanie więcej (45 proc.) jest osób, które deklarują, że są zadowolone lub bardzo zadowolone.

Wśród Polaków po pięćdziesiątce zarabiających od 1,2 do 2 tys. złotych zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest zaledwie 31 procent ankietowanych. W gronie osób z dochodem powyżej 3 tys. złotych, odsetek optymistów przekracza 70 proc.

Zadowolenie z sytuacji finansowej Polaków 50+Zadowolenie z sytuacji finansowej Polaków 50+ fot. KRD

Ośmiu na dziesięciu mieszka u siebie

Millward Brown sprawdził również, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa Polaków po pięćdziesiątce. Tu nie ma wielkiego zaskoczenia - dwie trzecie z nich mieszka z mężem/żoną lub partnerem/partnerką, co trzeci mieszka z dziećmi, a co piąty sam.

Z badania wynika, że kobiety znacznie częściej od mężczyzn mieszkają samotnie (29 proc. kobiet i 12 proc. mężczyzn). Adam Łącki, prezes zarządu KRD BIG uważa, że wiele wyjaśnia demografia i przytacza dane GUS: w 2014 r. w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,8 lat, natomiast kobiety 81,6.

Na pytanie "gdzie Pan(i) mieszka?" 82 proc. ankietowanych po pięćdziesiątym roku życia odpowiedziało, że we własnym mieszkaniu albo domu. Tylko 5 proc. zamieszkuje nieruchomość kogoś z rodziny. Taki sam jest odsetek osób, które wynajmują cztery kąty.

Nieruchomości, samochody i jachty

Ponad połowa Polaków po 50. posiada mieszkanie własnościowe, a prawie 40 proc. dom. Co ciekawe, kobiety częściej od mężczyzn posiadają mieszkania, mężczyźni natomiast częściej są właścicielami domów jednorodzinnych, bliźniaków, segmentów, czy działek budowlanych. Z przeprowadzonych na zlecenie KRD badań wynika, że zaledwie 17 procent Polaków deklaruje, iż nie posiada żadnych nieruchomości.

Ponad połowa osób po pięćdziesiątce posiada samochód. Najczęściej jest to auto mające od 6 do 10 lat. Co dwudziesty Polak z tej grupy wiekowej ma motocykl, skuter lub motorower. Sześć osób z ponad tysiąca badanych, czyli niespełna 1 procent, zadeklarowało natomiast, iż jest posiadaczem jachtu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Więcej o: