Koniec białoruskich milionerów jest bliski. Łukaszenka przegrywa z inflacją, konieczna denominacja rubla

1 lipca na Białorusi zostanie przeprowadzona denominacja rubla. W obiegu pojawią się monety, a z banknotów znikną cztery zera. Mińsk jest zmuszony do takiego ruchu przez inflację, z którą sobie nie radzi.

Wyhamowanie wzrostu cen cały czas jest priorytetem prezydenta Łukaszenki. Nic dziwnego, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2016 r. inflacja na Białorusi przekroczy 18 proc. To i tak postęp, jeszcze w 2011 roku inflacja wynosiła tam 108 proc.

W sprawie wzrostów cen władze białoruskie zaklinają rzeczywistość, wczoraj białoruski premier Andriej Andriej Kobiakow oświadczył, że nie ma potrzeby zmiany założonego na ten rok celu inflacyjnego na poziomie 12 proc. Może być to trudne, bo w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. inflacja przyspieszyła i wzrosła do 12,8 proc. za sprawą wzrostu cen usług komunalnych.

Liczby zbyt duże dla komputerów

Od zbijania inflacji łatwiejsze jest obcinanie zer na banknotach. W ubiegłym roku prezydent Łukaszenko podpisał więc dekret nr 450 - o przeprowadzeniu denominacji oficjalnej jednostki płatniczej Republiki Białoruś. 1 lipca 2016 roku, podobnie jak w Polsce w 1995 roku, z banknotów znikną cztery zera, do obiegu wejdą monety kopiejkowe.

Stare ruble maja wyjść z użycia do końca bieżącego roku. Do końca 2019 r. będzie można wymieniać oszczędności na nowe banknoty. W Banku Narodowym Białorusi będzie to można robić do końca 2021 r.

Co ciekawe, to już trzecia denominacja u naszego wschodniego sąsiada. Poprzednie przeprowadzono w 1994 i 2000 roku. Rubla zdenominowano wówczas odpowiednio 10- i 1000-krotnie.

Tegoroczna denominacja będzie największa. Jak wyjaśnia białoruski ekonomista Leonid Złotnikow, pozbycie się aż czterech zer było koniecznością, gdyż PKB obliczany w tamtejszej walucie wynosił już około 600-700 trylionów. Wkrótce musiałby być liczony w kwadrylionach, co dla wielu komputerów jest niewykonalne. Problemem były także wynoszące miliony rubli zarobki Białorusinów.

Budynki na nowych banknotach

Od 1 lipca br. banknoty będą miały nominały od 5 do 500 rubli, monety - 1 i 2 ruble, a także od 1 do 50 kopiejek. Dzisiaj banknot o najniższym nominale opiewa na 100 rubli, a o najwyższym - 200 tys. rubli.

Banknoty, które wejdą do użycia 1 lipca, zaprojektowano w 2008 roku. Każdy z nich poświęcony będzie charakterystycznym obiektom architektonicznym z sześciu obwodów (województw) Białorusi oraz Mińska.