8 rzeczy, które musisz odrzucić, żeby czuć się zrealizowanym w pracy i życiu

Umiejętność odrzucania pewnych postaw, przekonań czy zachowań, jest niezbędna do tego, aby stawiać sobie cele i je konsekwentnie realizować.

Nie ma jednej złotej recepty, jak być wydajnym i skutecznym. Przyglądając się ludziom, którzy osiągnęli sukces w życiu zawodowym, można wyznaczyć kilka nawyków ułatwiających realizację celów. Należy do nich m.in. umiejętne odrzucanie czynników niesprzyjających realizacji celów. Oto osiem najbardziej niepotrzebnych elementów w życiu – nie tylko zawodowym.

Odrzucenie perfekcjonizmu

Wszyscy wiemy, że dążenie do perfekcji to strata czasu. Nikt nie jest idealny. Ludzie, o których mówimy, że odnieśli sukces, bardzo dużo pracują, są wytrwali i dążą do celu, ale nie fiksują się na tym, aby być idealnymi. Bardzo ważne jest, aby zaakceptować, że świat nie jest perfekcyjny, podobnie jak inni ludzie i my sami. Im szybciej to zrobimy, tym mamy większą szansę na realizację swoich planów.

Odrzucenie elementów rozpraszających

Nigdy nie osiągniesz swojego celu, jeżeli będziesz się zatrzymywał i rzucał kamieniami w każdego psa, który będzie na ciebie szczekać – powiedział Winston Churchill. Problemy z koncentracją i podatność na rozproszenie jest szczególnie istotna w dzisiejszych czasach, gdzie mamy non stop, 24 godziny na dobę dostęp do źródeł pochłaniających uwagę. Tymczasem warto się skoncentrować na celu i zostawić każdą czynność, która nie sprzyja realizacji planów. Bez tego nie można nic osiągnąć.

Odrzucenie negatywnych wpływów

Zawsze wokół nas znajdą się „życzliwi” ludzie, którzy będą mówić, że to się nie uda, albo robienie czegoś nie ma sensu. I nawet jeśli początkowo machamy na nich ręką, to negatywne wyrażenia wypowiadane wiele razy mogą zadziałać cuda. Najlepiej więc zawczasu pozbyć się ze swojego środowiska osób, które oddziałują na nas negatywnie lub pesymistycznie i otaczać się takimi, którzy inspirują, motywują do działania i są pozytywne.

Niezgoda na to, aby ktoś podejmował za nas decyzje

Ludzie uznani za produktywnych i efektywnych nie szukają uznania dla swoich decyzji u innych i nie potrzebują niczyjej aprobaty. Sami najlepiej wiedzą, czego potrzebują i czego chcą oraz jak postępować, aby osiągnąć cel. Działania opierają zazwyczaj na wyznawanych wartościach. Podejmowanie decyzji wiąże się z odpowiedzialnością i nie jest łatwe. Ale dlaczego nie warto już teraz zacząć się tego uczyć?

Odrzucenie dawnych niepowodzeń

Nic tak nie blokuje działania, jak przywoływanie wcześniejszych niepowodzeń. Tego trzeba się oduczyć. Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi, dlatego w nasze działania wpisane są nie tylko sukcesy, ale i porażki. Bez tych ostatnich często nie dałoby się odnieść sukcesu, więc są niezbędne do życia.

Odrzucenie samoograniczających przekonań

Nie uda mi się, albo na to nie zasłużyłem – takie wyrażenia potrafią skutecznie zniechęcić do działania i przyprawić nawet największych twardzieli o frustrację. Jeśli podobne myśli zaświtają nam w głowie, warto się z nimi zmierzyć i rozłożyć na czynniki pierwsze. Dopiero wtedy widać, że to są tylko błędne przekonania, które nas ograniczają.

Odrzucenie przekonania, że coś jest niemożliwe

Ludzie sukcesu nigdy nie powiedzą, że czegoś się nie da zrobić. Większość stwierdzi, że trzeba poszukać odpowiedniego rozwiązania. I słusznie. Niektóre rzeczy są bardzo trudne do zrealizowania, wymagają odpowiedniego zaplanowania i czasu. Dlatego najlepiej już teraz wymazać ze swojego słownika frazę „nie da się”. I od razu świat nabierze nowych możliwości.

Odmowa zaprzestania nauki i rozwoju

W natłoku codziennych obowiązków bardzo łatwo jest zapomnieć o osobistym rozwoju. Okazuje się jednak, że ludzie sukcesu rzadko kiedy przestają się uczyć – w szerokim tego słowa znaczeniu. Umieją pobierać naukę z każdego doświadczenia. I nie chodzi tutaj o uczenie się nowych faktów o świecie, ale o ćwiczenie otwartości umysłu na nowe możliwości, pomysły czy opinie.