Zwolnili z pracy 50 tysięcy ludzi, a przy taśmach produkcyjnych ustawili roboty. Tak się bardziej opłaca

Podwykonawca firmy Apple, tajwański Foxconn znacząco obniżył koszty produkcji dzięki zastąpieniu ponad połowy pracowników robotami. Pracę w chińskich fabrykach Foxconn straciło aż 60 tysięcy ludzi.

Jak informują przedstawiciele firmy, roboty zabrały jedynie miejsca pracy związane z wykonywaniem najbardziej powtarzalnych czynności. A pracowników można przeszkolić do wykonywania innych, bardziej kreatywnych zadań, na przykład w działach badań i rozwoju czy przy kontroli jakości. Rzecznik Foxconn uspokajająco twierdzi, że firma nie ma planów, by całkowicie zastąpić ludzi automatami i że nadal będzie utrzymywała w Chinach „znaczące zatrudnienie”. Foxconn to największy producent podzespołów elektronicznych na świecie. Przed redukcją liczby pracowników zatrudniał 110 tysięcy osób.

Adidas też przestawia się na roboty

W podobnym tonie utrzymane są oficjalne wypowiedzi przedstawicieli Adidasa. Ponad 20 lat temu firma, ze względu na koszty, przeniosła produkcję z Europy do Azji. Dziś buty są tam wytwarzane głównie ręcznie. To się jednak wkrótce zmieni, przynajmniej częściowo. Zaskakująca w pierwszej chwili wiadomość, że część linii produkcyjnych wróci do Europy, przestaje dziwić po uzupełnieniu jej o jeden istotny szczegół. Wytwarzanie obuwia w fabryce w Niemczech ma być w znacznej części zautomatyzowane.

Pierwsza, testowa partia 500 par obuwia wyprodukowanego głównie przez roboty ma być gotowa już w trzecim kwartale tego roku, zaś masową produkcję firma planuje uruchomić w roku 2017. Kolejna tego rodzaju fabryka ma powstać w USA – tak, by docelowo obuwie było wytwarzane bliżej największych rynków zbytu. Jeśli ten kierunek działań się sprawdzi, kolejnym krokiem będzie otwarcie zakładu produkcyjnego we Francji lub Wielkiej Brytanii – również obsługiwanego głównie przez roboty.

Wszyscy zapewniają, że ludzie dalej będą mieć pracę

Podobnie jak Foxconn, Adidas podkreśla, że jej celem firmy nie jest pełna automatyzacja produkcji ani rezygnacja z usług azjatyckich podwykonawców. Nowe fabryki mają pomóc zwiększyć produkcję tak, by osiągnąć wyznaczone na rok 2020 cele sprzedażowe. W zeszłym roku Adidas wyprodukował 301 milionów par butów. Aby zrealizować te plany, powinien zwiększać produkcję o 30 mln par rocznie.

Na razie roboty zastępują ludzi przy wykonywaniu stosunkowo prostych czynności, a pracę tracą głównie tani podwykonawcy w egzotycznych krajach. Jednak z czasem obszar ich zastosowań może się zwiększać. Czy mamy się czego obawiać?

Jak szacował w zeszłym roku Andy Haldane, główny ekonomista Bank of England, w ciągu najbliższych kilku dekad roboty mogą pozbawić pracy nawet 15 milionów Brytyjczyków. Ale są i lepsze wiadomości. Haldane zastrzegł, że mówi o najbardziej pesymistycznym scenariuszu. Przypominał też, że obawy o niekorzystny wpływ rozwoju technologicznego na wielkość zatrudnienia były wyrażane wielokrotnie od czasów rewolucji przemysłowej. I okazywały się bezpodstawne. 

Poglądy osób zwolnionych z Foxconna mogą być jednak w tej sprawie zupełnie inne. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Zwolnili z pracy 50 tysięcy ludzi, a przy taśmach produkcyjnych ustawili roboty. Tak się bardziej opłaca
Zaloguj się
 • aibo

  Oceniono 7 razy 7

  kreatywne stanowiska? to w chinach i korei, a gdzie będzie pracować tępa masa Polaków po rozszerzonej religii i historii?

 • polsz

  Oceniono 5 razy 5

  i każdy debil się nadaje do pracy w zakresie badań i rozwoju. Niektórzy debile to nawet mają predyspozycje by zostać wynalazcami...

 • supermarjan

  Oceniono 2 razy 2

  i co? nadal myslicie ze sie obejdzie bez dochodu minimalnego?
  lewaka, tym bardziej gospodarczego - osobiscie bym powiesil. kazdego. ale dochod minimalny jest konieczny.
  a raczej bedzie.
  i to szybciej niz wiekszosc mysli.....

 • pierre_doleto

  Oceniono 2 razy 2

  Najwyższy czas na wejście na rynek robota kosumpcyjnego.
  Może by tak zmodyfikować robota kolejkowego Ewa-1 (oprac. Manc, ul.Alternatywy 4).?

 • borsuk07

  Oceniono 1 raz 1

  no to pracownik od pracodawcy USŁYSZY - jak nie chcesz za 3 zł. za godz. pracować to nie. Za drzwiami setki robotów i nie będą marudzić.

 • minor.revisions

  Oceniono 1 raz 1

  Obawy o niekorzystny wpływ rozwoju technologii na rozwój zatrudnienia nie były bezpodstawne. Po prostu ten wpływ został trochę opóźniony w czasie przez to, że zaczęto robić rzeczy mało trwałe, więc zapotrzebowanie i sprzedaż cały czas rosły. Ale teraz ten system się zatyka przez ogrom odpadów i zanieczyszczeń z tych tanich popsutych dóbr z jednej strony a ubożejącą grupę konsumentów (no bo ci co stracili pracę w fabryce nie kupią nowych butóe, nawet, jeśli tańsze, bo za co?) z drugiej.

 • ollycrock

  Oceniono 1 raz 1

  Jestem za 100% przejeciem uciazliwej , oglupiajacej roboty przez ...roboty, pod jednym warunkiem, ze ich praca bedzie opodatkowana by zapewnic utrzymanie zastapionym przez automaly robotnikom.

 • grzegozrz

  Oceniono 1 raz 1

  Jakie bezrobocie? Prosze spojrzec, robot tu, robot tam...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX