Będzie łatwo dorobić w wakacje. Zobacz, gdzie najwięcej

Nawet 25,8 zł za godzinę pracy brutto może zarobić w wakacje doświadczona opiekunka do dzieci. Przeciętna stawka to 22,6 zł za godzinę. To właśnie zajmowanie się dziećmi otwiera listę najbardziej intratnych zajęć wakacyjnych, przygotowaną przez Work Service.

Rekordowo niskie bezrobocie sprzyja poszukującym pracy - nie tylko stałej, ale też czasowego zatrudnienia na letnie miesiące. Jak mówi Krzysztof Inglot z Work Service, w tym roku wyjątkowo łatwo będzie znaleźć zajęcie na wakacje. Oprócz typowych zajęć sezonowych w rolnictwie, gastronomii i hotelarstwie, na chętnych będą czekały wakaty w branży produkcyjnej i logistycznej.  

Kto oprócz opiekunek do dzieci może liczyć na najwyższe stawki? Około 16 zł za godzinę będzie mogła w czasie wakacji zarobić hostessa, a około 15 zł – osoba zatrudniona do pomocy w biurze i pracownik call center.

Call centerCall center Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl

W pierwszej dziesiątce zajęć z najwyższymi stawkami godzinowymi przeważają takie, które zupełnie nie kojarzą się z pracą wakacyjną. Na przyzwoite stawki godzinowe mogą liczyć operatorzy wózków widłowych (9. miejsce, średnia stawka 12,7 zł za godzinę), osoby zatrudnione przy sortowaniu paczek (8. miejsce, 13,0 zł), magazynierzy (6. miejsce, 13,5 zł) czy pracownicy zatrudnieni przy liniach produkcyjnych (5. miejsce, 14,0 zł). Z kolei tylko 11,4 zł za godzinę wynosi średnie wynagrodzenie oferowane kelnerom. Oni jednak mogą liczyć na dodatkowe dochody dzięki napiwkom.

Ciekawe jest porównanie tegorocznych stawek z tymi, jakie pracodawcy proponowali wakacyjnym pracownikom dwa lata temu. Niby niedawno, ale rynek od tego czasu wyraźnie się zmienił. Największy awans płacowy zanotowały właśnie opiekunki do dzieci - dwa lata temu mogły liczyć średnio na 10,3 zł za godzinę. W wakacje 2014 lepiej płacono dostawcom pizzy (11,6 zł), ankieterom (12,5 zł), kurierom (13,2 zł), hostessom (14,5 zł) i osobom wykonującym proste prace biurowe (14,9 zł).

Więcej o: