Londyn zakazuje seksistowskich reklam na mieście

Z londyńskiego metra znikną reklamy, które są seksistowskie lub pokazują "nienaturalne" lub "niezdrowe" kształty ciała - poinformował burmistrz Londynu Sadiq Khan.

Od przyszłego miesiąca z przystanków autobusowych i stacji metra znikną reklamy, które u oglądających, zwłaszcza u młodych ludzi, mogą powodować problemy z akceptacją siebie oraz własnej urody.

- Jako ojciec dwóch nastoletnich dziewcząt jestem bardzo zaniepokojony takim rodzajem reklam, który może ludzi poniżać, zwłaszcza kobiety i powodować, że zaczną wstydzić się swoich ciał. Najwyższy czas, by z tym skończyć - napisał Sadiq Khan w oświadczeniu, które cytuje The Guardian.

Kontrowersyjne pigułki na odchudzanie

Jednym z powodów takich działań burmistrza była kontrowersyjna reklama tabletek na odchudzanie firmy Protein World. Obok bardzo szczupłej kobiety w kostiumie kąpielowym umieszczono pytanie "Czy twoje ciało jest gotowe na wakacje?" Bilbordy wywołały liczne protesty, niszczono je. Pod petycją domagającą się ich usunięcia podpisało się 70 tys. osób.

Sadiq Khan - burmistrz LondynuSadiq Khan - burmistrz Londynu Fot: Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Wpływy z reklam nie będą mniejsze

Teraz Sadiq Khan, który objął stanowisko burmistrza w maju tego roku, zapowiedział wprowadzenie rygorystycznego zestawu zasad określających, co mogą przedstawiać reklamy w metrze.

TfL (Transport for London), czyli firma odpowiadająca za miejski transport w Londynie, utworzy własny dział zajmujący się reklamą, będzie też blokowała w środkach komunikacji miejskiej bilbordy, które pokazują "nierealne" ciała.

W opinii burmistrza zmiany nie wpłyną na spadek dochodów z reklam.

Więcej o:
Komentarze (35)
Londyn zakazuje seksistowskich reklam na mieście
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 17 razy 11

  Tolerancja w wydaniu politycznie poprawnym. Jaki będzie następny krok? Zakaz posiadania takich ciał? Jakie będą kary za jego nieprzestrzeganie - może oszpecenie? Może jednak byłoby lepiej, gdyby Angole wybrały Brexit?

 • templogin

  Oceniono 16 razy 10

  Zamiast się bulwersować, mogliby mniej żreć i iść na jakąś gimnastykę.

 • kopanakopa

  Oceniono 11 razy 5

  Nie wiem co w tym ciele jest "nierealnego", jestem tak samo szczupła, chociaż nie mam aż tak fajnej talii. 20 lat temu taka figura przeważała u licealistek i studentek, teraz młodzież wykarmiona colą i nutellą i wygląda jak 50-letnie babki po kilku porodach i klimakterium. Obraża to chyba tylko angielskie tuczniki i muzułmanów.

 • mam.beke.z.gw

  Oceniono 9 razy 3

  Idźmy dalej - pokazywanie mądrych obraża głupich, czystych obraża brudnych, pracujących obraża bezrobotnych, zdrowych obraża chorych, uczciwych obraża złodziei. Bogaci obrażają biednych, ci z włosami - łysych, młodzi - starych, wysocy - niskich, zadowoleni - narzekających, uśmiechnięci - smutnych, żywi - martwych (a już na pewno ich rodziny). ;)

 • pasti2

  Oceniono 6 razy 2

  Jako reklama tabletek powinna być zakazana, ale nie ze względu na dziewczynę czy tam jej kształty (które są w moim zdaniem ok tzn. nie jest to jakiś chodzący szkielet tylko normalan uprawiająca sport dziewczyna), tylko ze względu na przekaz, że nie chce ci się dupska ruszyć, albo jeść rozsądniej ? To nażryj się tabletek i już. To nie jest propagowanie zdrowego trybu życia ani też nie jest to propagowanie głodzenia się i nienaturalnych kształtów !

 • zraluk7

  Oceniono 12 razy 2

  Trzeba było napisac , że jest les, wtedy w ramach tolerancji reklama by została.

 • sokolasty

  Oceniono 10 razy 2

  dzisiaj zakaz reklamy mogącej urażać osoby nieakceptujące siebie (nie chcesz mieć pan gorączki, stłucz pan termometr), jutro zakaz reklamy piwa, pojutrze prezerwatyw, za tydzień zakaz noszenia krzyży w miejscach publicznych, za miesiąc delegalizacja religii innej niż ta, której głową jest burmistrz (za przykładem Henryka VIII)

 • agnrodis

  Oceniono 1 raz 1

  Muslinom sie nie podoba?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX