Volkswagen wycofa 40 modeli aut

Volkswagen zaprzestanie produkcji ponad 40 modeli aut. Niemiecki producent chce skupić się na samochodach elektrycznych. Do 2025 roku planuje sprzedawać 2-3 miliony takich pojazdów rocznie.

Zmianą strategii Volkswagen chce zatrzeć złe wrażenie wywołane skandalem emisyjnym. Plany koncernu z Wolfsburga są ambitne, w ciągu 10 lat chce zostać największym na świecie producentem elektrycznych aut.

2-3 mln aut elektrycznych rocznie

W tym czasie Volkswagen planuje stworzyć co najmniej 30 nowych modeli. Mają być one zasilane wyłącznie napędem elektrycznym. Powstanie nowa fabryka do montowania aut, docelowo z jej taśm zjedzie 2-3 miliony samochodów elektrycznych rocznie. To epokowa zmiana, w ubiegłym roku koncern wyprodukował 10 mln pojazdów, zaledwie 67 tys. z nich było elektrycznych.

Volkswagen XL1Volkswagen XL1 Fot: Materiały prasowe Volkswagen

Jak pisze Bloomberg program ma kosztować ponad 10 mld euro, jednak w perspektywie da to Volkswagenowi 8 mld euro oszczędności rocznie, m.in. w związku z wdrożeniem nowych technologii.

W ciągu dwóch lat niemiecki producent ma przedstawić aż 6 studyjnych modeli opartych na modułowej platformie do pojazdów elektrycznych. Już w październiku, na targach w Paryżu VW pokaże elektryczny kompakt CUVe, który ma konkurować z BMW i3. Planuje także stworzenie konkurenta elektrycznego Audi Q6, czyli SUVe.

40 modeli zakończy żywot

Niemiecka gazeta Handelsblatt, powołując się na źródła w spółce, podaje, że zmiana ma obejmować zaprzestanie produkcji ponad 40 modeli samochodów. Dziś w ofercie Volkswagena jest około 340 modeli aut kilku marek, m.in. Audi, Skody i Seata.

Więcej o: